İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 NİSAN 2010

AHMET DAVUTOĞLU BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu NATO toplantısı için gittiği Brüksel’de Avrupa Birliği kurumlarının temsilcilerini de ziyaret etti. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Catherine Ashton ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle ile görüşen Davutoğlu Türkiye’nin AB ile ilişkileri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki seçimler ve İran’a ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de devam eden anayasa reform paketi tartışmalarına değinen Davutoğlu, paketin her yıl Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan ilerleme raporlarında zikredilen eksiklikleri gidermeyi hedeflediğini belirtti. Davutoğlu ayrıca, vize serbestisi konusuna da değinerek Türkiye’nin vizesiz seyahat konusunda hukuki bazı hakları bulunduğunun altını çizdi ve bu konunun takipçisi olunacağını vurguladı.

18 Nisan’da KKTC’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden de bahseden Dışişleri Bakanı, 2004 yılında Annan Planı referandumunu takiben, Türk tarafına verilen sözlerin hiçbirinin tutulmamasının KKTC vatandaşlarında hayal kırıklığı yarattığını ifade ederek AB tarafından verilen taahhütlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Hatırlanacağı gibi Avrupa Birliği’nin yerine getirmediği taahhütler arasında KKTC mallarına yönelik Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yürürlüğe girmesi de yer alıyor.

Davutoğlu, İran konusunda Türkiye’nin yapıcı bir politika izlediğine değinerek bu ülkeye yönelik yaptırımların Türkiye’yi de etkileme ihtimali bulunduğunu ve bu nedenle Türkiye’nin bu sorunu yakından takip etmesinin doğal olduğunu dile getirdi. Dışişleri Bakanı, bu kapsamda, Türkiye’nin herhangi bir ülkeyi kollama veya koruma çabasından çok bölgesel ve küresel barışı koruma gayreti gösterdiğini ifade etti.

24 Nisan tarihinde İstanbul’da yapılan Türkiye – Sırbistan – Bosna-Hersek üçlü zirvesine de değinen Davutoğlu, Bosna-Hersek ve Sırbistan arasındaki olumlu gelişmelerin Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrar ortamının oluşturulmasına katkı sağlayacağını belirtti.