İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 NİSAN 2010

AYGÜL ÖZKAN ALMANYA’DA İLK TÜRK KÖKENLİ BAKAN OLARAK ATANDI

19 Nisan’da Almanya’da Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Christian Wulff, kabinesinde değişiklik yaparak Hamburg Eyalet Parlamentosu milletvekili Türk kökenli Aygül Özkan’ı yeni “Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığı”na atadığını açıkladı. Bugüne dek Almanya’da hem eyalet hem de federal parlamentoya milletvekili seçilmeyi başaran ve Cem Özdemir’in Yeşiller Partisi Eşbaşkanı olmasıyla bir parti başkanlığını da elde eden Türkler, bu atamayla ilk kez bakan çıkarmayı başardı. Almanya’da Türklerin en fazla oy verdiği ve milletvekili  çıkarttığı  Sosyal Demokrat Parti (SPD) veya Yeşiller yerine Türklere yönelik politikaları nedeniyle pek sevilmeyen CDU’dan böyle bir atama yapılması, siyasi gözlemcileri şaşırttı. 

Halen Federal Sağlık Bakanı olan Vietnam kökenli Philipp Rösler, 2009’da Aşağı Saksonya Eyaleti’nde “ilk göçmen kökenli bakan” olarak Ekonomi, Çalışma, Ulaştırma Bakanlığı yapmıştı. Hür Demokrat Partili (FDP) Rösler, 2009 genel seçimlerinden sonra Federal Sağlık Bakanı olarak atanmıştı. Aygül Özkan her ne kadar Almanya’nın göçmen kökenli ilk bakanı olmasa da önündeki örnek, onun da Federal Bakanlık yolunun açık olduğunu gösteriyor. Aygül Özkan, Rösler’in ardından Almanya’nın ikinci göçmen kökenli bakanı oldu.

1960’larda işçi olarak Almanya’ya göç eden bir Türk ailenin kızı olan Aygül Özkan 1971 Hamburg doğumlu. Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan ve 1998’den bu yana avukatlık yapan Özkan, evli ve bir çocuk annesi. 2008 yılından bu yana Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda milletvekili olan Özkan, aynı zamanda kabineye yeni atanan üç kadın bakandan biri. 2004 yılında Hıristiyan Demokrat Parti’ye üye olan Özkan’ın, politik kariyeri altı yıl gibi kısa bir zaman aralığında hızla gelişti. Hamburg Eyalet Parlamentosu’na seçilmesinden kısa bir süre sonra partinin bölge yönetim kuruluna girdi. En son Hamburg Bölge Parlamento Grubu Ekonomi Komisyonu Başkanlığı görevini yürütürken bakan olarak atandı. 

Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Christian Wulff, Özkan’ın atanmasının göçmen geçmişi olan çocuk ve gençler için iyi bir işaret olduğunu belirtti. Göçmen sembolü olarak görülmek istemediğini ifade eden Özkan, hala zaman zaman Alman kökenli vatandaşlara göre farklı muamele gördüğüne ve yabancı düşmanlığına maruz kaldığına işaret etti. 

Entegrasyon konusunda katkı sağlayacağına inanılan Özkan, sosyal politika alanında daha önce çalışmadığını, yeni görevinin kendisi için önemli bir sınav olacağını ifade etti. Uyum konusunda partisinin politikalarını sürdüreceğini kaydeden Özkan, Almanca öğrenmenin önemine dikkat çekti. Velileri çocuklarını anaokuluna göndermeleri için ikna etmek, göçmen çocukların okul standartlarını iyileştirmek gibi çalışmalar yapmak istediğini ifade eden Özkan, ayrıca, yabancı kökenli ya da Alman, yuva yaşındaki bütün çocukları en iyi şekilde eğitim sistemine adapte etmeye ağırlık vermek istediğini belirtti. Sağlık ekonomisine de önem veren Özkan, bunun gelecekte iş alanı sağlayacak alanlardan biri olduğunun ve ciddi eleman ihtiyacı olması itibariyle gençlerin bu meslekleri seçmelerinin özendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.