İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2010

EL BAGAJINDA SIVI TAŞINMASIYLA İLGİLİ KISITLAMALAR 2013 YILINDA KALKACAK

Avrupa Komisyonu, 29 Nisan Perşembe günü hava taşımacılığındaki güvenlik kurallarını düzenleyen 300/2008 numaralı tüzüğün yürürlüğe girdiğini açıkladı. El bagajında sıvı taşınmasına ilişkin kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasını düzenleyen tüzük, güvenlik kontrolü prosedürünü basitleştirip koordinasyonunu sağlayacak ve aynı zamanda da temel hava güvenliği standartlarını uyumlaştıracak.

El bagajında sıvı taşınmasına ilişkin yürürlüğe giren kurallar havalimanlarında tarama için yeni teknolojilerin kullanılmasını gerektiriyor. 29 Nisan 2011 tarihinden itibaren, Avrupa’da seyahat eden yolcular, üçüncü ülke havalimanlarından ya da bu havalimanlarındaki duty-free mağazalarından satın almış oldukları sıvı maddeleri, güvenlik kontrolünde el koyulma riski olmadan el bagajlarında taşıyabilecekler. Bu haktan şimdilik, aralarında yapılan anlaşmalardan dolayı,  ABD, Kanada, Singapur ve Hırvatistan’dan Avrupa’ya seyahat edecek yolcular istifade edebilecek.  29 Nisan 2013 tarihinde ise, Avrupa’daki bütün havalimanlarının, bagajdaki potansiyel tehlikeli sıvıyı tespit edebilecek sözü edilen tarama cihazlarından edinmeleri bir zorunluluk halini alacak. Böylece yolcular tekrar, el bagajında sıvı taşıma hakkına sahip olabilecekler.

Bilindiği üzere yürürlükteki uygulamada, yolcuların uçağa binerken yanlarında sıvı taşımalarına izin verilmiyor. Avrupa ülkelerine yapılan uçuşlarda 100 ml’yi geçmeyen içecek, jel, losyon, diş macunlarının saydam plastik torbalar içinde uçağa alınmasına izin veriliyor. Geçen sene üç İngiliz vatandaşı, sıvı patlayıcıları meşrubat şişeleri içine yerleştirerek en az 7 uçakta eylem yapma hazırlığındayken, eylemlerini tamamlayamadan görevliler tarafından yakalanmışlardı. 2006 yılında da benzer bir girişim önlenmişti.