İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2010

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Gerek Avrupa Birliği, gerekse Türkiye’nin iç siyaseti açısından son derece hareketli bir haftayı daha geride bıraktık.

Devamını Oku

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİNDE BİRİNCİ TUR OYLAMALAR TAMAMLANDI

Toplam 27 maddeden oluşan “7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” veya kamuoyunda bilinen adıyla Anayasa Değişikliği Paketi’nin birinci tur oylaması, 28 Nisan Cuma günü yapılan 26’ıncı ve 27’inci Maddelerin oylaması ile birlikte tamamlandı.

Devamını Oku

ET İTHALATINA İZİN ÇIKTI

Özellikle Mart ve Nisan aylarında hızla yükselen et fiyatları, Hükümet’i ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı et fiyatlarını düşürmek amacıyla çözüm üretmeye zorunlu kıldı.

Devamını Oku

AB VE IMF YUNANİSTAN’A SAĞLANACAK YARDIM PAKETİ ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDI

Yunanistan, Avrupa Birliği ve IMF, Yunanistan’ın içinde bulunduğu mali krizden çıkması için gerekli kaynağı sağlayacak anlaşmayı imzaladı.

Devamını Oku

NABUCCO PROJESİ’NDE ÖNEMLİ BİR ADIM DAHA ATILDI

27 Nisan 2010 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günter Oettinger, Türkiye ile Azerbaycan arasında Avrupa Birliği’ne gidecek olan transit gaz konusunda uzlaşmaya varılmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Devamını Oku

AB, KÜL BULUTU SONRASINDA HAVAYOLLARINI TARTIŞIYOR

İzlanda’da Eyfyallayöküll buzulundaki yanardağın patlamasıyla Avrupa’da hava trafiğinin önemli bir süre aksaması, AB bünyesinde ulaştırmaya değin pek çok konunun gündeme gelmesine yol açtı.

Devamını Oku

AB YENİ BİR BLOK MUAFİYET TÜZÜĞÜ KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, 20 Nisan 2010 tarihinde dikey anlaşmalar ve ilgili uygulamalara ilişkin yeni bir blok muafiyet tüzüğü kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA OTOMOBİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ “2010 VERGİ REHBERİ”Nİ YAYIMLADI

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) “2010 Vergi Rehberi” başlıklı çalışmasını 21 Nisan 2010 tarihinde yayımladı.

Devamını Oku

EL BAGAJINDA SIVI TAŞINMASIYLA İLGİLİ KISITLAMALAR 2013 YILINDA KALKACAK

Avrupa Komisyonu, 29 Nisan Perşembe günü hava taşımacılığındaki güvenlik kurallarını düzenleyen 300/2008 numaralı tüzüğün yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Devamını Oku

ANTİ-DAMPİNG’E İLİŞKİN SON GELİŞMELER

AB Konseyi’nin onaylamış olduğu 1487/2005 no’lu tüzüğe göre, polyester iplik ihraç eden Çin’in bazı şirketlerine karşı anti-damping vergisi uygulanmasına karar verildi.

Devamını Oku