İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Dilimize Uzakdoğu’dan yerleştiği söylenen eski bir atasözü – aslında belki beddua demek daha doğru olur – ‘ilginç zamanlarda yaşayasın’ der. Sözün bir beddua olarak algılanmasının sebebi ise ilginç zamanların çoğu zaman büyük toplumsal çalkantıları da kapsamasından kaynaklanıyor. Tüm dünya küresel ekonomik krizin başlamasından beri fazlasıyla ilginç zamanlar yaşıyor. Avrupa Birliği bir yandan küresel krizin etkileriyle boğuşurken diğer yanda kendi siyasi bütünleşme sürecini devam ettirmeye çalışıyor. Türkiye ise Avrupa Birliği üyelik sürecinin gereği olan uyum sürecini sürdürürken bir yandan da büyük bir siyasi ve toplumsal değişim sınavı veriyor.

Bu kapsamda, geçtiğimiz hafta, bir süredir devam eden çalkantılı gündeme istisna teşkil etmedi. Türkiye’de Anayasa Değişikliği Paketi’ne ilişkin ikinci tur oylama da tamamlanarak, paket değerlendirmesi için Cumhurbaşkanı’na gönderildi. Pakete ilişkin gelişmeleri ve bundan sonrasını aşağıda daha detaylı olarak bulabilirsiniz.

Hafta, AB açısından da son derece sancılı geçti. İflasın eşiğine gelen Yunanistan’ı düzlüğe çıkarmak ve Avro’nun güvenilirliğini korumak için AB ve IMF tarafından onaylanan 110 milyar dolarlık paketin ilk diliminin serbest kalabilmesi için Yunanistan’ın ciddi kemer sıkma önlemleri alması gerekiyordu. Ancak, Yunanistan parlamentosunda görüşmeler yapılırken, dışarıda da, yeni düzenlemelerden olumsuz etkilenecek kitlelerin katılımıyla büyük gösteriler düzenlendi. Üç kişinin can verdiği bu hazin olaya ilişkin haberimiz de aşağıda yer almaktadır. Öte yandan, Yunanistan’daki toplumsal çalkantı küresel piyasalarda düşüş şeklinde tezahür ederek AB üzerinde daha kapsamlı adımlar atılması yönünde baskı oluşturdu. Yunanistan krizi ve AB’nin tepkisi siyasi dengeleri de değiştiriyor. Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde gerçekleştirilen seçimlerde Şansölye Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratların oy kaybetmesi buna örnek olarak verilebilir.

AB açısından geçtiğimiz haftaya damgasını vuran bir diğer önemli gelişme ise İngiltere’de gerçekleştirilen seçimler oldu. 14 yıllık İşçi Partisi dönemine son veren seçimlerin galibi Muhafazakâr Parti oldu. Ancak, Muhafazakâr Parti en fazla oyu almasına rağmen tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşamadı. Bu gelişmede kuşkusuz İngiltere’de uygulanmakta olan tek türlü oylama sisteminin etkisi büyük. Oyların yüzde 23’ünden fazlasını alan Liberal Demokratların parlamentoda sadece 57 koltuk alabilmesi İngiliz seçim sisteminin zaafı olarak gösteriliyor. İngiltere’deki seçimlere ilişkin kapsamlı bir analizi aşağıda bulabilirsiniz.

Dünyada ve Avrupa Birliği’nde çalkantılar sürerken sorunlara çözüm arayışları da tüm hızıyla devam ediyor. Bu çerçevede, İspanya Eski Başbakanı Felipe Gonzalez’in başkanlığını yaptığı ‘Akil Adamlar Grubu’ tarafından 2030 yılına kadar AB’nin karşılaşabileceği sorunlara ilişkin hazırlanan raporun AB Konseyi’ne sunulması önemli bir adım teşkil ediyor. AB’nin ve dünyanın en önemli sorunlarından biri olan ekolojik dengenin korunması ise önceliğini koruyor. Dolayısıyla yeşil teknolojiler bu haftaki bültenimizde öne çıkan bir başka konu oldu. Özellikle, Avrupa Komisyonu’nun yeşil araç stratejisine ilişkin değerlendirmemizin işinize yarayacağını umuyoruz.

Bizler bu ilginç zamanlarda yaşanmaya devam ederken 9 Mayıs Avrupa günü de sessiz sedasız kutlandı. Avrupa’da kalıcı barış ve bütünleşmenin sembolü olan bu önemli günün son yıllarda Türkiye’de de kutlanmaya başlanmasını umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. ABGS öncülüğünde Ankara’da yapılan kutlamalarda İKV de yer aldı. Yoğun ilginin yaşandığı şenlik Türkiye’nin AB’li geleceğine dair umut verdi.