İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2010

İKV MADRİD’DE BİR TOPLANTI DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından İspanya Dönem Başkanlığı’na yönelik olarak hazırlanan “From İstanbul to Madrid towards Spanish Presidency” başlıklı proje, 4 Mayıs 2010 tarihinde Madrid’de düzenlenen konferans ve sergi ile son buldu. Proje eski The Times ve Financial Times yazarı, İspanya Uzmanı İngiliz gazeteci William Chislett ve İspanya Büyükelçisi Joan Clos’un konuşmacı olarak katıldığı toplantı ile Haziran 2009’da başlamış, aynı yılın Temmuz ayında Türk ve İspanyol üniversite öğrencilerinin katıldığı yaz okulu ile devam etmişti.

Projenin son iki ayağından biri İspanya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Real Instituto Elcano ve İKV tarafından Türkiye’nin İspanya nezdindeki Büyükelçiliği’nin desteği ile Madrid’de, Avrupa Komisyonu ve Parlamentosu İspanya Temsilciliği’nde düzenlenen konferans oldu. Açılış konuşmasında Türkiye’nin İspanya nezdindeki Büyükelçisi Ender Arat, Türkiye ve İspanya’nın ikili ilişkilerinin yanı sıra Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü üyelik müzakerelerine de değindi. Real Instituto Elcano Başkanı Gustavo Suarez Pertierra ise yaptığı konuşmada Türkiye ile ilişkilere verdikleri öneme ve yürütülen çalışmalara dikkat çekerken İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu Gümrük Birliği ve vize ile ilgili sorunlara vurgu yaptı.

Dört oturumda gerçekleşen konferansın ilk oturumunun başkanlığını Real Instituto Elcano’nun Kıdemli Analistlerinden Ignacio Molina yaptı. ABGS Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır’ın ve İspanya AB İşleri ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Müdür Alfonso Diez Torres’in yer aldığı oturumda Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelerindeki son durum değerlendirildi. Diez yaptığı konuşmada, Türk hükümetinin üzerine düşenleri yapmakta geç kaldığını, teknik kriterleri yerine getirmek için gereken düzenlemeleri yapmadığını, İspanya Dönem Başkanlığı’na çok manevra alanı bırakmadığını, bu nedenle Haziran sonuna kadar çok sayıda başlık açılmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

İspanya’nın, Türkiye ile ilişkilerin öneminin de, getirdiği olası problemlerin de son derece farkında olduğunu sözlerine ekleyen Diez, Türkiye’nin üyeliğini her zaman desteklediklerini ancak mucize gerçekleştirecek güçlerinin olmadığını vurguladı. Büyükelçi Bozkır ise önlerinde sekiz hafta daha bulunduğunu ve başlık açmak için çalışmaları tüm hızıyla sürdüreceklerinin altını çizdi. Bozkır ayrıca Türkiye’de ve AB’de sürece ilişkin hayal kırıklığı havasının sezildiğini, bunun yapılan çalışmaları yavaşlatmaması gerektiğini önemle vurguladı.

Başkanlığını İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu’nun üstlendiği ikinci oturumda, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkiye Uzmanı Prof. Feroz Ahmad, Gazeteci Nilgün Cerrahoğlu ve Universidad Autonoma de Madrid Öğretim Üyesi, Türkiye Uzmanı Carmen Rodriguez söz aldı. Konuşmacılar sırası ile Türkiye’deki siyasal ve tarihi değişim, kadının toplumdaki rolü ve günümüzdeki demokratikleşme çabaları ve özgürlükler konularına değindiler. Ekonomiye ayrılan üçüncü oturumda ise, küresel kriz çerçevesinde Türkiye ve İspanya'daki ekonomik durum Dışişleri eski Bakanı Prof. Dr. Emre Gönensay'ın başkanlığında Prof. Dr. Fatih Özatay, Dr. Sait Akman ve Real Instituto Elcano Baş Analisti Federico Steinberg tarafından masaya yatırıldı. Son oturumun Başkanlığını ise Real Instituto Elcano Direktörü Charles Powell yaptı. Bu oturumda AB çerçevesinin dışına çıkılarak değişen uluslararası sistemde Türkiye ve İspanya'nın üstlendiği roller ve ortak hareket ve işbirliği imkânları Prof. Dr. Bahri Yılmaz, Prof. Dr. Francisco Veiga ve Doç. Dr. Çiğdem Nas tarafından ele alındı.

Toplantı salonunun fuayesinde ise projenin bir diğer ayağı olan İstanbul fotoğrafları sergisi gerçekleştirildi. İstanbul’da düzenlenen yaz okulunda İspanyol öğrenciler tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan serginin açılışını Büyükelçi Ender Arat ve Prof. Dr. Kabaalioğlu birlikte yaptı. Fotoğraflar Madrid’de çeşitli kurumlar tarafından sergilenmeye devam edecek.