İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2010

ALMANYA’NIN KUZEY REN-VESTFALYA EYALETİ’NDE SEÇİMLER YAPILDI

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde 9 Mayıs 2010 günü gerçekleştirilen seçimlerin açıklanan ilk sonuçlarına göre Angele Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik yüzde 34,6, koalisyon ortağı Özgür Demokratik Parti ise yüzde 6,7 oranında oy aldı. Sonuçlar mevcut koalisyon ortaklarının Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde hükümeti kuracak çoğunluğa erişemediğini gösteriyor.

Ekonomik büyüklüğü Çek Cumhuriyeti ve Polonya’nın toplamı kadar olan, yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’ndeki seçimlerin sonuçları, mevcut merkez sağ hükümete olan desteğin azaldığı yönünde değerlendiriliyor. Ancak seçim sonuçları 2005 yılında yüzde 44,8 oy alan Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik için büyük bir hezimet olarak görülüyor. Öte yandan katılım oranının yüzde 59 olarak açıklandığı seçimlerde ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti oyların yüzde 34,5’ini, Yeşiller Partisi ise yüzde 12,1’ini aldı.

Seçim sonuçlarının en önemli etkisi merkez sağ koalisyonun Eyalet Temsilciler Meclisi’ndeki (Bundesrat) çoğunluğunu kaybetmesi olarak görülüyor. Resmi olmayan sonuçlara göre Eyalet Temsilciler Meclisi’ndeki toplam 69 oyun 37’sine sahip olan merkez sağ koalisyonun oy sayısı 31’e düşecek. Bu durum, önemli yasal düzenlemelerin kabul edilmesi için muhalefetin de desteğinin alınması gerektiği anlamına geliyor.

Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik’in oy oranının düşmesinin temel sebebi Yunanistan’a yardım paketinin onaylanması olarak gösteriliyor. Bilindiği gibi, özellikle Yunanistan’daki kriz sonrasında Alman vatandaşlarının Avrupa Birliği’nin kasası olarak değerlendirilmekten duydukları rahatsızlık daha da artmıştı. Nitekim seçim öncesinde yapılan kamuoyu araştırması Yunanistan’a yapılacak mali yardımın kararlarını etkileyeceğini söyleyen seçmenlerin oranının yüzde 21 olduğunu gösteriyordu.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’ndeki seçimlerde 60 yıl sonra Türk kökenli adaylar meclise girmeyi başardı. Yeşiller Partisi’nden Arif Ünal, Sol Parti’den Ali Atalan, Özlem Alev Demirel, Sosyal Demokrat Parti’den Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim doğrudan seçilerek meclise girmeyi başaran isimler oldu.