İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Dilimize Uzakdoğu’dan yerleştiği söylenen eski bir atasözü – aslında belki beddua demek daha doğru olur – ‘ilginç zamanlarda yaşayasın’ der. Sözün bir beddua olarak algılanmasının sebebi ise ilginç zamanların çoğu zaman büyük toplumsal çalkantıları da kapsamasından kaynaklanıyor.

Devamını Oku

TBMM’DEKİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİ OYLAMALARI TAMAMLANDI

Anayasa Değişikliği Paketi’nin 2 Mayıs Pazar günü başlayan İkinci Tur oylamaları 6 Mayıs 2010 Perşembe günü tamamlandı.

Devamını Oku

İKV MADRİD’DE BİR TOPLANTI DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından İspanya Dönem Başkanlığı’na yönelik olarak hazırlanan “From İstanbul to Madrid towards Spanish Presidency” başlıklı proje, 4 Mayıs 2010 tarihinde Madrid’de düzenlenen konferans ve sergi ile son buldu.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ TOPLUMSAL KRİZİ DE TETİKLEDİ

2 Mayıs 2010 tarihinde Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF), tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden biri ile sarsılan Yunanistan’a toplam 110 milyar Avro mali yardım yapılmasını öngören paketi onaylamıştı.

Devamını Oku

İNGİLTERE’DE SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6 Mayıs 2010 Perşembe günü genel seçim için sandığa giden İngiltere, seçim sonrası kazananın olmadığı bir sonuçla karşı karşıya kaldı.

Devamını Oku

ULAŞTIRMA BAKANLARI, AVRUPA’DAKİ BİRLEŞTİRİLMİŞ HAVA TRAFİĞİ YÖNETİMİ İHTİYACININ ALTINI ÇİZDİ

Avrupa Birliği Ulaştırma Bakanları 4 Mayıs 2010 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen toplantıda, “Tek Hava Sahası” konusundaki girişimleri hızlandırma ve ulaşımı etkileyen büyük krizlere karşı Avrupa çapında gelişmiş bir koordinasyon sağlama yönündeki isteklerini beyan ettiler.

Devamını Oku

AVRUPA TÜKETİCİ MERKEZLERİ VOLKANİK KÜL KRİZİNDEN MAĞDUR OLAN YOLCULARIN HAKLARI İÇİN HAREKETE GEÇME KARARI ALDI

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve tüm üye devletlerle birlikte İzlanda ile Norveç’te de çalışmalarını sürdürmekte olan Avrupa Tüketici Merkezleri Ağı (ECC-NET) 4 Mayıs 2010 tarihinde, kül bulutları nedeniyle son uçuş aksaklıklarından etkilenen tüketicilerin Avrupa Birliği hukuku tarafından garanti altına alınmış haklarını efektif bir şekilde talep edebilmelerine yardım amacıyla tasarlanmış bir pratik şikâyet paketinin sunumunu gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YEŞİL ARAÇ STRATEJİSİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde temiz ve enerji etkin araçların kullanımının teşvik edilmesine yönelik bir Tebliğ yayımlandı (COM 2010-186).

Devamını Oku

AB’DE KARBONDİYOKSİT SALINIMLARINI 2020 YILINA KADAR YÜZDE 20’DEN FAZLA AZALTMAYI TAAHHÜT EDEN ŞEHİRLERİN SAYISI ARTIYOR

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, İspanta Başbakanı Josée Luis Rodriguez Zapatero ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek’in katıldığı 4 Mayıs 2010 tarihli törende 500 şehrin belediye başkanları Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni (Covenant of Mayors) imzaladılar.

Devamını Oku

AKİL ADAMLAR GRUBU RAPORUNU AB KONSEYİ’NE SUNDU

“Düşünce Grubu” ya da kamuoyunda bilinen adıyla “Akil Adamlar” (Wise Men) AB’nin gelecek yirmi sene içinde ne tür sorunlarla karşılaşabileceğini ve bu sorunların nasıl çözülebileceğini ele alan raporunu 8 Mayıs’ta AB Konseyi’ne sundu.

Devamını Oku

TÜKETİCİNİN VE SAĞLIĞININ KORUNMASINDAN SORUMLU KOMİSYON ÜYESİ DALLİ UZUN VADELİ GİRİŞİMLERİNİ ANLATTI

4 Mayıs 2010 tarihinde Tüketicinin ve Sağlığın Korunmasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi John Dalli, Avrupa Parlamentosu’nun Çevre Komitesi’yle (ENVI) birlikte önceliklerini açıkladı.

Devamını Oku

ALMANYA’NIN KUZEY REN-VESTFALYA EYALETİ’NDE SEÇİMLER YAPILDI

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde 9 Mayıs 2010 günü gerçekleştirilen seçimlerin açıklanan ilk sonuçlarına göre Angele Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik yüzde 34,6, koalisyon ortağı Özgür Demokratik Parti ise yüzde 6,7 oranında oy aldı.

Devamını Oku

9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ ANKARA’DA ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

9 Mayıs Avrupa Günü, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS), Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve AB Dönem Başkanı İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği ile işbirliği içerisinde Ankara’da Gençlik Parkı’nda kutlandı.

Devamını Oku

AVRUPA’DAKİ ÇOCUKLARA KÜRESEL ENERJİ SORUNLARINI ANLATACAK YENİ BİR DİZİ YAYIMLANACAK

Avrupa Komisyonu’nun enerji fonundan desteklenen ve ünlü animasyon sanatçıları tarafından yaratılan “Arkadaşım Boo” isimli yeni bir dizi ile dünyadaki enerji sorunlarının gençlere ve çocuklara anlatılması amaçlanıyor.

Devamını Oku