İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2010

İRAN’IN URANYUM ZENGİNLEŞTİRME PROGRAMI KONUSUNDA TÜRKİYE VE BREZİLYA ARABULUCULUK YAPTI

17 Mayıs Pazartesi günü yapılan açıklamayla, İran’ın Uranyum Zenginleştirme Programı konusunda Türkiye ve Brezilya arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin başarıyla sonuçlandığı belirtildi. Anlaşmaya göre İran az oranda zenginleştirilmiş 1,2 ton uranyumu bir yıllığına saklanmak üzere Türkiye’ye gönderecek, karşılığında ise bir üçüncü ülke tarafından yüzde 20 oranında zenginleştirilen 120 kilo uranyum alacak.

Hatırlanacağı gibi İran’ın uranyum zenginleştirme programının nükleer silah elde etmeye yönelik olduğunu savunan AB, ABD ve Rusya bu ülkeye karşı yaptırım uygulamaya hazırlanıyordu.

Bu kapsamda, mevcut anlaşma diplomatik çevrelerde farklı tepkilere yol açtı. Anlaşma Türkiye, İran ve Brezilya tarafından büyük bir başarı olarak görülürken Avrupa Birliği ve ABD anlaşmaya daha şüpheci yaklaşıyor. Bu şüphelerin kaynağında ise İran’ın kendi sınırları içinde yüksek oranda uranyum zenginleştirme çalışmalarına devam edeceğini açıklaması yer alıyor. İran’ın Türkiye’de depolanmak üzere teslim edeceği 1,2 ton uranyum, toplam stokunun yarısını teşkil ediyor. Uzmanlar, İran’ın elinde kalacak uranyumun zenginleştirilmesi halinde nükleer silah elde edebileceğini belirtiyorlar. Anlaşma’nın pratikte başarılı olması halinde Türkiye ve Brezilya’nın küresel rolü ve itibarının olumlu etkileneceği ifade ediliyor.