İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2010

RUSYA DEVLET BAŞKANI MEDVEDEV ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev resmi ziyaret için 12 Mayıs Çarşamba günü Ankara’ya geldi. Devlet Başkanı Medvedev’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Rusya ve Türkiye heyetleri enerji, denizcilik, hava ulaştırma ve vize muafiyeti gibi konularda çeşitli temaslarda bulundu. Bu temaslar sonucunda iki ülke arasında başta enerji, vize muafiyeti ve güvenlik alanlarında olmak üzere toplam 17 anlaşma imzalandı.

Medvedev’in Ankara temaslarının ardından imzalanan anlaşmaların başında Rusya ve Türkiye arasında bir enerji işbirliğinin kurulmasını sağlayan anlaşma geliyor. Bu anlaşma ile Türkiye Rusya ile Akkuyu’da bir nükleer santralin kurulmasına ilişkin 20 milyar Dolar’lık bir anlaşmaya vardı.  Santralin sahibi Rusya olacak ve böylelikle Rusya, toprakları dışında ilk nükleer santraline sahip olmuş olacak. Bunun yanında imzalanan anlaşmalarla Türkiye’nin de, Rusya’nın Mavi Akım ve Güney Akım gibi diğer çeşitli enerji projelerine dâhil edilmesi amaçlanıyor. Anlaşmalarla Samsun-Ceyhan Boru Hattı Projesi’ne ilişkin Ceyhan’da bir rafineri kurulması da karara bağlandı. Ayrıca, Medvedev ve Erdoğan, imzalanan ticari anlaşmalarla iki ülke arasında yatırım hacmini ve teşvikini artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Böylelikle, Kazan Üniversite Oyunları ve Soçi Kış Olimpiyatları’nın gerçekleştirilmesine ilişkin yatırımlarda işbirliğine gidilmesi kararı alındı. İki ülke arasında imzalanan ticari anlaşmalarla 5 yıl içinde 100 milyar Dolar’lık bir ticaret hacmine ulaşılması hedefleniyor.

İki ülke arasındaki önemli anlaşmalardan biri de vize muafiyeti konusunda imzalandı. Böylelikle, şimdilik bir aylık bir süre için Türk ve Rus vatandaşları karşılıklı vizesiz seyahat edebilecekler. Bu kararla Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının daha da artması bekleniyor. Bu anlaşma, turistik amaçlı seyahat edeceklerin yanı sıra, iş adamlarına, akademisyenlere, sporculara ve sanatçılara da kolaylık sağlayacak.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar ile başta iki ülkenin ilgili bakanları olmak üzere, iki ülke heyetlerinin, senede en az bir kere “Üst Düzey İşbirliği Konseyi” adı altında bir araya gelip temaslarda bulunması öngörülüyor. Ayrıca iki ülke Dışişleri Bakanlıklarına bağlı bir “Kamu Forumu”nun oluşturulması da öngörülüyor.