İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2010

İNGİLTERE’DE MUHAFAZAKÂRLAR VE LİBERAL DEMOKRATLAR KOALİSYON HÜKÜMETİNİ KURDU

65 yıldan sonra ilk defa İngiltere’yi yönetmek için bir koalisyon kurulması kararı, Muhafazakârlar ve Liberal Demokratların 12 Mayıs akşamı yaptıkları anlaşmanın ardından alındı. Anlaşmaya göre 24 üyeli yeni kabineden toplam 19 bakan Muhafazakârlardan seçilirken, 5 kabine üyesi de Liberal Demokratlardan seçildi.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz hafta 6 Mayıs’ta yapılan seçimlerde Muhafazakâr Parti 650 sandalyeli İngiltere Parlamentosu’nda toplam 306 sandalyenin sahibi olmuş, bu nedenle salt çoğunluğun sağlanması ve Muhafazakârların tek parti hükümetini çoğunluk oyuyla kurması için gerekli olan 325 sandalye sayısına ulaşamamıştı. Seçimin hemen ardından Liberal Demokratlarla koalisyon pazarlıklarına başlayan Muhafazakârlar, David Cameron’un Kraliçe II. Elizabeth’ten hükümeti kurması için görev almasının ardından bu görüşmelerin temposunu artırdı. Seçim öncesi yayınladıkları manifestolarda eğitim, sağlık ve göç gibi konularda büyük yaklaşım farkları bulunan Muhafazakârlar ve Liberal Demokratların, hükümet politikalarının oluşturulması için koalisyon pazarlıklarında daha uzun süreli müzakereleri sürdüreceği beklenirken, bir haftadan az süren görüşmelerin ardından 1945 yılından beri ilk kez İngiltere’nin yönetilmesi için bir koalisyon hükümeti kuruldu.

Muhafazakârlar ve Liberal Demokratlar iktidar koltuğuna oturmuşken, seçimi kaybeden ve 14 yıllık iktidarı sona eren İşçi Partisi’nde de bu hafta içerisinde partinin yeni başkanının seçilmesi için girişimler başlatıldı. 16 yıl önce başlayan, İşçi Partisi’ndeki Tony Blair ve Gordon Brown hâkimiyeti, 11 Mayıs’ta Brown’un Başbakanlık görevini bırakması ve parti başkanlığından istifa edeceğini açıklamasıyla son buldu. Gordon Brown’un ardından Eylül sonunda yapılacak İşçi Partisi Genel Kurulu’nda parti başkanı olmak için İşçi Partisi’nin önde gelen isimleri adaylıklarını açıkladılar. İlk olarak adaylığını açıklayan kişi, Brown hükümetinin Dışişleri Bakanı David Miliband oldu. Miliband, genç yaşı, hızla yükselen başarılı kariyeri ve karizmatik kişiliği ile büyük oranda destek görecek bir aday olarak gösteriliyor. Ancak geçmişte parti başkanlığı konusunda Gordon Brown’la yeterince mücadele etmediği için kıyasıya eleştirilen Miliband’in İşçi Partisi başkanlığı için yeterince dirayetli olup olmayacağı da tartışılan konular arasında. Miliband’in en büyük rakiplerinden biri son 10 yılda Hazine’de önemli görevler alan Ed Balls. Gordon Brown’un Hazine’deki görevi sırasında sağ kolu olarak bilinen Ed Balls, aynı zamanda, Brown Hükümeti içerisinde Tony Blair’in özellikle eğitim konusundaki piyasa ekonomisi yaklaşımlarının izlerinin silinmesi ve daha sosyal bir politika izlenmesi için mücadele etmişti.