İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2010

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

Avrupa Birliği üye devletlerinin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla yapılan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısı 10 Mayıs 2010 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Konsey toplantısı sonucunda AB’nin dış ilişkilerine yönelik önemli kararlar alındı. Bu kapsamda, Avrupa Birliği önümüzdeki dönemde Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan ile Ortaklık Anlaşması görüşmelerine başlayacak.

Konsey, söz konusu ülkelerle ortaklık anlaşması imzalanmasına yönelik çalışmaların başlatılması konusunda Komisyon’a yetki verdi. Ortaklık anlaşmaları, 2009 yılında Çek Cumhuriyeti Dönem Başkanlığı çerçevesinde başlatılan “Doğu Ortaklığı” girişimi kapsamında imzalanacak. Anlaşmalar, bahsedilen 3 ülkenin yanı sıra Beyaz Rusya, Ukrayna ve Moldova ile işbirliğinin güçlendirilmesini hedefliyor ve siyasi işbirliğinin yanı sıra, “derin serbest ticaret alanı” kapsamında ticari ilişkilerin geliştirilmesini de içeriyor. Buna göre, siyasi alanlara ilişkin hükümler tamamlandığı zaman anlaşmanın ticari bölümü yürürlüğe girebilecek ve ticarete ilişkin alanlarda müzakereler tamamlandıkça geçerlilik kazanacak. Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan ile görüşmelerin bir paket halinde yürütülmesi ve anlaşmaların 3 ülke için de eş zamanlı olarak yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB Dış İlişkileri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından yapılan açıklamada, müzakerelerin başlaması yönünde alınan kararın, AB’nin Güney Kafkasya ile ilişkilerini güçlendirme konusundaki kararlılığını gösterdiği ifade edildi. Bu ilişkilerin, başta demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları başta olmak üzere, temel değerlere dayandığının altı çizildi.

Bilindiği üzere AB ile Ukrayna arasında ortaklık anlaşması akdedilmesine yönelik çalışmalar 2007 yılında başlamıştı. Daha sonra vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmaları ile güçlendirilen ilişkiler Aralık 2009 Zirvesi’nden bu yana “Doğu Ortaklığı” kapsamında yürütülüyor. Aynı girişim kapsamında AB, 12 Ocak 2010 tarihinde Moldova ile de ortaklık anlaşması müzakerelerine başlamıştı.

Öte yandan, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan ile Ortaklık Anlaşması görüşmeleri devam ederken AB-Güney Kore stratejik ortaklığını düzenleyen yeni bir çerçeve anlaşma imzalandı. İki yıl süren müzakerelerin ardından 2009 yılının Ekim ayında tamamlanan bu anlaşma, iki taraf arasında 1 Nisan 2001’de yürürlüğe giren Güney Kore – AB Ticaret ve İşbirliği Çerçeve Anlaşması’nın yerini alacak. Çerçeve anlaşma; enerji, ekonomi, adalet, iklim değişikliği, terörle mücadele, kitle imha silahlarının geliştirilmesinin önlenmesi ve insan hakları alanlarında ikili ilişkileri düzenlemesinin yanı sıra, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerlere vurgu yapıyor. Anlaşma ayrıca, serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerinin tamamlanması dâhil, ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik hedefleri de içeriyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB Dış İlişkileri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, G. Kore’nin, Avrupa Birliği’nin 21’inci yüzyılın zorluklarıyla mücadele edebilmesi için anahtar bir ortak olduğunu ifade etti. Güney Kore Dışişleri Bakanı Yu Myung-Hwan ise, Avrupa otomotiv sanayinin muhalefetine rağmen STA müzakerelerinin en kısa zamanda tamamlanması gerektiğini belirtti.