İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2010

AVRUPA PARLAMENTOSU KANSERLE MÜCADELE İÇİN KARAR ALDI

Avrupa Parlamentosu (AP), 6 Mayıs 2010 tarihinde yaptığı oylamada, çevreye yayılan kimyasallar sonucu ortaya çıkabilecek muhtemel kanser vakalarından korunmak için daha fazla araştırma yapılmasına yeşil ışık yaktı. AP’nin bu girişimi AB’deki çevre ve sağlık gruplarında memnuniyetle karşılandı.

Avrupa Halk Partisi (EPP) parlamenterlerinden Slovenyalı Alojz Peterle’nin konuya ilişkin hazırladığı tasarı kabul edildi. Ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun 2009–2013 dönemini kapsayan “Kanserle Mücadele için Avrupa Ortaklığı” teklifine olumlu yaklaşan AP üyeleri, üye devletlerin kanserle mücadele çabalarına destek olma taahhüdünde bulundular. AP üyeleri, çabaların özellikle yeni üye devletlere yönelik olması gerektiğinin altını çizdiler. Milletvekilleri sağlıklı yaşam, zehirli kimyasal maddeler de dâhil olmak üzere çevre ve işyeri risk faktörlerinin azaltılması, bilgilendirme ve tarama kampanyalarına daha fazla yatırım talebinde bulunulması çağrısı yaptılar.

Tasarıda, her yıl üç milyondan fazla yeni kanser vakasının tespit edildiğine ve bu hastalıktan 1,7 milyon kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekiliyor. Tasarıda ayrıca kanserin Avrupa’da, ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığına vurgu yapılıyor.