İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Çalkantılı bir haftayı geride bıraktık. Son derece kritik gelişmelerin yaşandığı iç politikaya değinmeden önce AB sürecine bakalım.

Devamını Oku

İKV, YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İLE BİRLİKTE “DÜNYA TİCARET SİSTEMİ VE KÜRESEL MESELELER: DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ, TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN MEYDAN OKUMALAR” ADLI BİR ÇALIŞTAY DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, Yeditepe Üniversitesi ile birlikte dünya ticaret sistemi ve küresel meselelerin Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Birliği ve Türkiye üzerindeki etkilerinin ele alındığı bir çalıştay düzenledi.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB ORTAKLIK KONSEYİ 48’İNCİ TOPLANTISI BRÜKSEL’DE YAPILDI

Türkiye-AB Ortaklık Konseyi’nin 48’inci Toplantısı 10 Mayıs tarihinde Brüksel’de yapıldı.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN ATİNA’YA RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki 10 bakan ve birçok işadamı ile 14–15 Mayıs tarihlerinde Yunanistan’ın başkenti Atina’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

DENİZ BAYKAL CHP GENEL BAŞKANLIĞI’NDAN İSTİFA ETTİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hakkında çıkan kaset iddialarının ardından 10 Mayıs Pazartesi günü genel başkanlıktan istifa ettiğini ve 22–23 Mayıs 2010 tarihlerindeki CHP Genel Kurultayı’nda aday olmayacağını açıkladı.

Devamını Oku

İRAN’IN URANYUM ZENGİNLEŞTİRME PROGRAMI KONUSUNDA TÜRKİYE VE BREZİLYA ARABULUCULUK YAPTI

17 Mayıs Pazartesi günü yapılan açıklamayla, İran’ın Uranyum Zenginleştirme Programı konusunda Türkiye ve Brezilya arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin başarıyla sonuçlandığı belirtildi.

Devamını Oku

RUSYA DEVLET BAŞKANI MEDVEDEV ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev resmi ziyaret için 12 Mayıs Çarşamba günü Ankara’ya geldi.

Devamını Oku

İNGİLTERE’DE MUHAFAZAKÂRLAR VE LİBERAL DEMOKRATLAR KOALİSYON HÜKÜMETİNİ KURDU

65 yıldan sonra ilk defa İngiltere’yi yönetmek için bir koalisyon kurulması kararı, Muhafazakârlar ve Liberal Demokratların 12 Mayıs akşamı yaptıkları anlaşmanın ardından alındı.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

Avrupa Birliği üye devletlerinin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla yapılan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısı 10 Mayıs 2010 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

“MALİ KURAL TASARI”SINA SON ŞEKLİ VERİLDİ

Türkiye için yüzde 1’lik bütçe açığı ve yüzde 5’lik büyüme öngören Mali Kural Tasarısı’na 10 Mayıs’ta, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda son şekli verildi.

Devamını Oku

MALSTRÖM TÜRKİYE İLE YAKINDA GERİ KABUL ANLAŞMASI İMZALANABİLECEĞİNİ İFADE ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, 10 Mayıs Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yakında Türkiye ile, AB ülkelerine gelen yasadışı göçmenlerin geri kabul edilmesiyle ilgili anlaşmanın imzalanacağını belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYE SAYISI ARTIYOR

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi İspanyol parlamenter Íñigo Méndez de Vigo tarafından hazırlanan raporlar 6 Mayıs 2010 tarihinde AP tarafından kabul edildi.

Devamını Oku

ESTONYA AVRO’YA GEÇİYOR

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın 12 Mayıs’ta açıkladığı yeni yakınsama raporuna göre Estonya Avro’ya geçmek için gerekli önkoşulları yerine getirdi.

Devamını Oku

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Avro Alanı devlet ve hükümet başkanları 7 Mayıs’ta toplandı.

Devamını Oku

AB EĞİTİM, GENÇLİK VE KÜLTÜR KONSEYİ TOPLANDI

Eğitim, Gençlik ve Kültür Konseyi 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde Brüksel’de toplandı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU KANSERLE MÜCADELE İÇİN KARAR ALDI

Avrupa Parlamentosu (AP), 6 Mayıs 2010 tarihinde yaptığı oylamada, çevreye yayılan kimyasallar sonucu ortaya çıkabilecek muhtemel kanser vakalarından korunmak için daha fazla araştırma yapılmasına yeşil ışık yaktı.

Devamını Oku

AB GIDA ETİKETLEMESİNDE YENİLİKLERE HAZIRLANIYOR

Avrupa Birliği (AB), tüketicilerin sağlıklı seçim yapabilmesi ve obeziteyle mücadele için yeni gıda etiketleme kuralları üzerine bir değerlendirme hazırlıyor.

Devamını Oku