İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 MAYIS 2010

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bilindiği üzere Kıbrıs, Türk Dış Politikası’nın en önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Türkiye’nin AB üyelik süreci açısından kilit önem taşıyan Kıbrıs konusunda, geçen hafta gerçekleşen önemli olaylardan biri, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Kıbrıs Sorunu’yla ilgili bir öneri ortaya atmış olmasıydı. İstanbul’da düzenlenen Somali Konferansı vesilesiyle Türkiye’ye gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinden önce açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı, Kıbrıs’taki bütün sınırların kalkmasını istediklerini belirtti. Kıbrıs Rumlarına da bütün Türk limanlarının açılmasına hazır olduklarını ifade eden Davutoğlu, karşılığında istedikleri tek bir şey olduğunu, bunun da “bir Akdenizli olan ve Akdenizli olmak açısından Akdeniz’deki kullanma haklarına sahip olan Kıbrıslı Türklerin de limanlarının, Girne’nin, Magosa’nın, Ercan Havaalanı’nın açılması” olduğunu belirtti. Konuşmasında “Dünya, Kıbrıs Türklerine üç liman açacak, biz Türkiye’nin bütün limanlarını Kıbrıslı Rumlara açacağız. Buna söz veriyorum” ifadelerini kullandı. Bilindiği üzere benzer bir öneri 2006 yılında Finlandiya Dönem Başkanlığı’nda da dile getirilmişti.

Bu süreci okurken pek çok dinamiği aynı anda değerlendirmemizde fayda var. Zira Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne yönelik gelişmelerin uzun bir süredir yavaş bir hızda seyrettiğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. 18 Nisan 2010’da KKTC’de gerçekleştirilen seçimlerde sandıktan Derviş Eroğlu’nun çıkması, müzakere sürecinin daha çetin ve çetrefil bir yola gireceği konusundaki görüş ve değerlendirmelerin artmasına yol açmıştı. Her ne kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bu önerisine olumsuz bir yanıt geldiyse de, Bakan’ın böyle bir dönemde bu öneriyi dile getirmesinin pek çok açıdan önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Geride bıraktığımız hafta içinde Türkiye’nin gündemini meşgul eden bir başka gelişme de, 22 Mayıs tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen CHP 33’üncü Olağan Kurultay’ında 1189 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanlığı’na seçilmesiydi. Kurultay sonucunda Parti Meclisi’nin yapısı da önemli oranda değişti.

İçinde bulunduğumuz dönemde Avrupa Birliği ülkelerinde en çok konuşulan konuların başında, başta Yunanistan olmak üzere, AB ülkelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılar geliyor. Yunanistan’dan sonra İspanya’dan gelen haberler Avrupa’da endişelerin artmasına yol açtı. İngiltere de dâhil olmak üzere pek çok ülkenin önlem alabileceği konuşuluyor. 21 Mayıs’taki AB Maliye Bakanları toplantısını takiben 22 Mayıs’ta Almanya Başbakanı Horst Koehler, Alman Parlamentosu’nun da onayıyla AB mali yardım paketine Almanya’nın 148 milyar Avro katkıda bulunmasına ilişkin kanun teklifine onay verdi. Hatırlanacağı üzere 9 Mayıs’ta AB Maliye Bakanları 750 milyar Avro’luk bir kurtarma mekanizması üzerinde anlaşmaya varmışlardı.

Bütün okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.