İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 MAYIS 2010

AVRUPA PARLAMENTOSU TEKSTİL ÜRÜNLERİNDE MENŞE ÜLKE ETİKETİNİN ZORUNLU KILINMASINI ÖNERDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Hollandalı Parlamenter Toine Manders tarafından hazırlanan ve tekstil ürünlerinin etiketlenmesine ilişkin koşullarda değişiklik tekliflerini öngören rapor 18 Mayıs 2010 tarihinde AP Genel Kurulu’nda 108’e karşı 528 oyla kabul edildi. Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesi sonucunda oluşan koşulların da dikkate alındığı raporda, tüketicilerin satın aldıkları ürünler hakkında,  kesin,  açık  ve   karşılaştırılabilir    bilgi    edinebilmelerinin önemi vurgulandı. Bu kapsamda, Birlik çapında geçerli olacak, yeni ve uyumlaştırılmış bir etiketleme sistemine ihtiyaç duyulduğunun altı çizildi.

Avrupa Komisyonu da Toine Manders tarafından hazırlanan raporun taslak metni üzerinde Ekim 2009’da görüş bildirmiş ve tekstil ürünlerinde menşe ülke etiketinin zorunlu olması konusunda fikir birliğine varılmıştı. Söz konusu değişikliğin temel amacı, tüketicilerin AB dışında üretilen tekstil ürünlerini AB ülkelerinde üretildiğini zannederek satın almalarının önlenmesi. Yapılacak yeni düzenlemenin giysiler, perdeler, masa örtüleri, peçeteler ve en az yüzde 80’i elyaf olan oyuncaklar dâhil tüm tekstil ürünlerinde geçerli olması öngörülüyor. Raporda öne çıkan diğer bir nokta, Komisyon’un iki yıl içerisinde tekstil üretiminin etiketlenmesine ilişkin muhtemel yeni koşullar hakkında bir rapor hazırlamaya davet edilmesi. Öte yandan, Komisyon’un, bakım talimatı etiketleri (hâlihazırda mecburi değil), beden ölçüleri ve sağlık-güvenlik uyarılarına ilişkin etiketlemeler için bir tüzük önerisi geliştirmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun Sanayiden Sorumlu Üyesi Antonio Tajani, tekstil sektörünün AB ekonomisi için önemli bir role sahip olduğuna değinerek, Parlamento’da oylanan raporun hem vatandaşlara hem de KOBİ’lere güçlü sinyaller gönderdiğini sözlerine ekledi. Toine Manders ise, AP’nin, Komisyon’un desteğiyle birlikte Konsey ile yapılacak müzakerelerde güçlü bir konumda olduğunu belirtti.

Mevcut durumda “made in” etiketlerinin AB’de kullanımı mecburi tutulmuyor ve daha çok ulusal yasalarla düzenleniyor. Ayrıca, sadece elyaf isimlerinin etiketlenmesi konusunda bir uyumlaştırma söz konusu. Birlik çapında 18 doğal ve 30 sentetik olmak üzere 48 tip elyaf bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya’da ise, tekstil ürünlerinde menşe ülke etiketi zorunlu tutuluyor.