İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 MAYIS 2010

DİJİTAL ORTAMDA FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI İKV TARAFINDAN TARTIŞMAYA AÇILIYOR

İnternet üzerinden yapılan yayınlara sınırlama getirilip getirilmemesi uzun zamandır tartışılan bir konu. Söz konusu sınırlama, alışık olduğumuz türden web sitelerinin yasaklanması değil. Daha ziyade, internet üzerinden yapılan yayınlara (dizi, film, belgesel, kitap, dergi, vs.) telif hakları uygulaması dolayısıyla bir sınırlama getirilmesi. Bir görüş, ‘geleneksel’ alanda olduğu gibi, eser sahiplerinin ve eserlerinin korunması amacıyla dijital ortamda da fikri mülkiyet hukukunun uygulanması gerektiğini savunuyor. Böylece yaratıcılığın ve yenilikçiliğin destekleneceğini, aynı zamanda da emeğin karşılığını alacağını dile getiriyor. Diğer görüş ise, dijital ortamda yapılan yayınların içeriğinin fikri mülkiyet hukukuna tabi olmaması gerektiğini öne sürüyor.

Telif hakları, sertifika ve lisans gibi uygulamaların, internet üzerinden yapılan yayınları kapsamamasının erişimi artıracağı ifade ediliyor. Yaygın deyişle “content-free” olsun mu olmasın mı tartışması birçok platformda tartışılıyor.

Bu gerçeklerden hareketle, İktisadi Kalkınma Vakfı, Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Bozkurt Aran’ın girişimiyle ve Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Dr. Ş. Abdurrahman Çelik’in destekleriyle, “Dijital Ortamda Fikri Mülkiyet Hakları” başlıklı tam günlük bir konferans düzenliyor. 12 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da TOBB Binasında yapılacak konferans kapsamında, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve Google’dan temsilciler konuya ilişkin farklı bakış açılarını gündeme getirecekler. Aynı zamanda, konusunda uzman akademisyen ve hukukçular, Türkiye, AB ve WIPO’daki son gelişmeleri değerlendirecekler.

Konferansa ilişkin detaylı bilgiye www.ikv.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.