İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 MAYIS 2010

AB – LATİN AMERİKA SİVİL HAVACILIK ZİRVESİ 25–26 MAYIS’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği – Latin Amerika Sivil Havacılık Zirvesi, 25–26 Mayıs tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde gerçekleştirildi. Avrupa Komisyonu, Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Ajansı ve Latin Amerika Sivil Havacılık Komisyonu’nun (Latin American Civil Aviation Commission – LACAC) ortak çabalarıyla gerçekleştirilen Zirve, AB ve Latin Amerika arasında siyasi, teknik ve endüstri işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla toplandı.

Havayolları, havalimanları, havacılık endüstrisi, servis sağlayıcıları, ulusal hükümetler, Avrupa Komisyonu ve havacılık alanıyla ilgili tüm AB kurumlarından temsilcilerin katıldığı zirvede, AB ve Latin Amerika Sivil Havacılık Komisyonu arasında somut işbirliği girişimleri ortaya koyan bir eylem planının yılsonuna kadar geliştirilmesi yönünde bir anlaşma imzalandı. Geliştirilmek istenen işbirliği öncelikle havacılık güvenliği ve havacılığın çevresel etkilerinin azaltılmasını kapsıyor. Zirvede ayrıca, 14 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek AB-Brezilya Zirvesi’nde AB ile Brezilya arasında imzalanması öngörülen yatay anlaşma ve hava güvenliği anlaşması müzakerelerinde de bir hayli yol katetildi.

Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Siim Kallas, Latin Amerika ülkelerini sivil havacılık alanında -özellikle de hava güvenliği ve çevresel etkiler çerçevesinde- AB ile daha yakından çalışmaya davet etti. Havacılık sektörünün karşı karşıya olduğu ortak zorlukları da göz önünde bulundurarak, Latin Amerika ile söz konusu alandaki işbirliğinin güçlendirilmesi çalışmalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. İşbirliğinin iki taraf için de büyük fırsatlar doğurabileceğini ve yolculara daha güvenli bir uçuş sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Latin Amerika’nın, önümüzdeki 20 yıl içinde en hızlı büyüyen hava ulaşımı pazarlarından biri olması bekleniyor. İstatistikler, son yıllarda AB ve Latin Amerika arasındaki yolcu sayısında ciddi bir artış yaşandığını gösteriyor. 1997 yılından 2008 yılına kadarki dönemde ikiye katlanan yolcu sayısı bugün, yılda yaklaşık 20 milyon civarında. AB’nin son yıllarda bu bölgeye yönelik girişimleri artıyor. Geçen hafta 6’ncısı düzenlenen AB- Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi’nde yürütülen işbirliği çabaları ve imzalanan serbest ticaret anlaşmaları da bunu kanıtlar nitelikte.