İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 MAYIS 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

24 – 30 Mayıs haftasının en önemli gelişmesi 64’üncü Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısının gerçekleştirilmesi oldu.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU’NUN 64’ÜNCÜ TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) ve TBMM temsilcilerini bir araya getiren Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 64’üncü Toplantısı 25–26 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

DİJİTAL ORTAMDA FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI İKV TARAFINDAN TARTIŞMAYA AÇILIYOR

İnternet üzerinden yapılan yayınlara sınırlama getirilip getirilmemesi uzun zamandır tartışılan bir konu.

Devamını Oku

PROF. DR. HÂLUK KABAALİOĞLU “TÜRKİYE 2020: MÜCADELELER VE FIRSATLAR” BAŞLIKLI KONFERANSA KATILDI

İngiltere’nin en önemli bağımsız ilerici dışişleri düşünce kuruluşlarından biri olan Dış Politika Merkezi (Foreign Policy Center – FPC), 27-28 Mayıs 2010 tarihlerinde Türkiye’deki ilk konferansını “Türkiye 2020: Mücadeleler ve Fırsatlar” adı altında Glow İletişim Türkiye ortaklığı ile İstanbul’da düzenledi.

Devamını Oku

KIBRIS’TA MÜZAKERELER EROĞLU DÖNEMİNDE DE DEVAM EDİYOR

Dr. Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hıristofyas ile Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla ilk kez bir araya geldi.

Devamını Oku

AB YENİ TÜKETİCİ POLİTİKASI UYUMLAŞTIRMA HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği’nin Tüketici Politikalarından Sorumlu Üyesi John Dalli 25 Mayıs 2010 tarihinde Brüksel’de düzenlenen toplantıda Avrupa sanayi bakanlarına Avrupa tüketici piyasasının durumu ve Birlik’e üye ülkelerin konu üzerindeki çalışmalarına ilişkin bir brifing verdi.

Devamını Oku

AB – LATİN AMERİKA SİVİL HAVACILIK ZİRVESİ 25–26 MAYIS’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği – Latin Amerika Sivil Havacılık Zirvesi, 25–26 Mayıs tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU KOZLODUY NÜKLEER SANTRALİ’NİN SÖKÜLMESİNE İLİŞKİN MALİ YARDIMIN GENİŞLETİLMESİNİ ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu Bulgaristan’daki Kozloduy Nükleer Santrali’nin sökülmesi için verilecek mali desteğe ilişkin değiştirilen taslak tüzüğü kabul etti.

Devamını Oku

YILLIK “TEK AVRUPA ELEKTRONİK İLETİŞİM PAZAR” RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, 25 Mayıs 2010 tarihinde “Tek Avrupa Elektronik İletişim Pazarı”na ilişkin yıllık raporunu yayımladı.

Devamını Oku

AB 31 MAYIS SİGARASIZ DÜNYA GÜNÜ’NDE TÜTÜN KONTROL ÖNLEMLERİNİ DESTEKLEDİ

Avrupa Birliği tütün tüketimi ile savaşı konusuna bağlılığını bir kez daha yineledi. 27 Mayıs 2010 tarihli Eurobarometre ölçümlerine göre, Avrupa vatandaşlarının çok büyük bir kesimi tütün kontrol önlemlerini destekliyor.

Devamını Oku

KOMİSYON TEK PAZARA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

25 Mayıs 2010 tarihinde Avrupa’nın rekabetten sorumlu bakanlarının katıldığı toplantı ve öğle yemeğinde Avrupa Komisyonu’nun İç Pazar’dan Sorumlu Üyesi Michael Barnier, Profesör Mario Monti ile iç pazarın güçlendirilmesi gereken sektörleri hakkında aşağı yukarı aynı fikirleri paylaştıklarını dile getirdi.

Devamını Oku