İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 MAYIS-6 HAZİRAN 2010

AB TARIM BAKANLARI GAYRİ RESMİ TOPLANTISI İSPANYA’DA GERÇEKLEŞTİ

30 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında İspanya’nın Merida kentinde yapılan ve AB tarım bakanlarını bir araya getiren gayri resmi toplantıda mevcut AB bütçesinin sona ereceği 2013 yılından sonra Ortak Tarım Politikası’nın (OTP) geleceği tartışıldı. AB Dönem Başkanı İspanya’nın Tarım Bakanı Elena Espinoza’nın başkanlık ettiği toplantı daha önce yine İspanya Dönem Başkanlığı süresinde Avrupa Birliği Konseyi’nin yayınladığı tarım ve gıda sektörünün AB 2020 Stratejisi’ne en etkin şekilde katkı sağlamasının mümkün kılacak tedbirleri ve önerileri değerlendiren raporun yansımalarından biri olarak görülüyor .

Özellikle tarım ürünleri fiyatlarındaki dalgalanmaların engellenmesi ve çiftçi gelirlerinin fiyat dalgalanmalarından zarar görmemesi konularını masaya yatıran tarım bakanları, toplantıda 2013 sonrasında piyasa düzenlemeleri ve denetimi ile ilgili değişiklerin yapıldığı daha güçlü bir OTP isteklerini açıkça belirttiler. Aynı zamanda, güvenli gıda ürünlerinin tüketiciye sunulması, iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma için de tarımın çok önemli bir yere sahip olduğu da tarım bakanlarınca teyit edildi.

Her ne kadar üye ülkeler daha güçlü bir OTP’nin oluşturulması için hemfikir olduklarını belirtseler de, bahsedilen güçlü OTP’nin 2013 sonrasında nasıl oluşturulacağı konusunda şimdiden büyük fikir ayrılıkları oluşmuş durumda. OTP’den en fazla destek alan Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Macaristan’ın OTP bütçesinde büyük değişiklikler yapılmaması yönündeki yaklaşımlarına karşılık, toplantıda İngiltere, Danimarka ve İsveç OTP bütçesinin ve çiftçilere üretimleri sebebiyle verilen desteklerin azaltılması yönündeki karşı görüşlerini ortaya koydu. Böylelikle OTP konusunda AB içerisindeki geleneksel olarak var olan düzeni korumak isteyenler ve reformistler arasındaki ayrım bu toplantıda da ortaya çıkmış oldu. Bunun yanında Muhafazakâr Parti ve Liberal Demokratların yeni kurduğu İngiltere’nin koalisyon hükümetinin Tarım Bakanı Caroline Spelman OTP’de “radikal bir reform” isteğini yenilerken, İsveç ve Danimarka da daha fazla fonun OTP’nin kırsal kalkınma ayağına aktarılmasını ve tarımda Ar-Ge’ye OTP’den daha fazla destek verilmesini talep ettiler.

Önümüzdeki dönem içerisinde OTP ile ilgili gelişmeler yoğunluk kazanacak. 19 – 20 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de OTP’nin geleceği için Nisan 2010’da başlatılan kamu tartışmasının gelişimi ve çıktıları ile ilgili bir konferans düzenleyecek olan Komisyon’un aynı zamanda 2010 sonunda OTP reformu ile ilgili bir tebliğ yayınlaması bekleniyor. 1 Ocak 2014’te yürürlüğe girecek yeni OTP için önümüzdeki yıl ortasında Komisyon’un bir teklif sunması bekleniyor.