İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 MAYIS-6 HAZİRAN 2010

AVRUPA İŞ DÜNYASI “AKDENİZ İÇİN BİRLİK”İN PERFORMANSINI ELEŞTİRDİ

Avrupa İş Dünyası, Akdeniz için Birlik’in düşük performansından memnun olmadıklarını 3 – 4 Haziran 2010 tarihlerinde Barselona’da gerçekleşen Ekonomi Liderleri Toplantısı’nda dile getirdi. Toplantıda en önemli yedi Avrupa ve Akdeniz ticari kuruluşu, Avrupalı siyasi liderlere Akdeniz’de yapmak istedikleri girişimler için daha fazla destek sağlanması konusunda baskı yaptı. Toplantıda, Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Akdeniz İş Dünyası Konfederasyonları Birliği ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği tarafından bu konuyu destekleyen bir deklarasyon yayımladı.

Toplantıya katılan ticaret odaları ve birlikleri, Akdeniz için Birlik’in 2008 yılında yayımladığı yüksek beklentilere cevap veremediğini savundu. Ayrıca deklarasyonda 7 – 8 Haziran 2010 tarihlerinde yapılması öngörülen Akdeniz için Birlik toplantısının iptal edilmesi de eleştirildi. Bu durumun Akdeniz için Birlik’in görevini yerine getiremediğinin bir göstergesi olduğu ve bu birliğin Avrupa’nın Akdeniz Bölgesine yarar sağlamayacağı vurgulandı. Barselona’da düzenlenmesi öngörülen Akdeniz için Birlik toplantısı, programının açıklanmasından birkaç gün önce AB Dönem Başkanı İspanya tarafından toplantının Kasım 2010 tarihine ertelendiği açıklandı. Resmi beyanatta, bu kararla ABD’nin arabuluculuğunda İsrail ve Filistin arasında dolaylı da olsa bir diyalog kurulması için bir şans verilmesinin amaçlandığı belirtildi. Ancak ertelemenin en önemli sebebinin Arap Ülkeleri’nin İsrail Dışişleri Bakanı’nın toplantının katılımına olan boykotu olduğu biliniyor.

Toplantıda açıklanan deklarasyonun savunucularına göre, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bölgedeki ekonomik büyümenin ve bölgede iş olanağı yaratma imkanının lokomotifi olduğu ve bu işletmelere Akdeniz için Birlik tarafından ilave destek sağlanması gerektiği vurgulandı.

Akdeniz için Birlik, Akdeniz’e kıyısı olan AB ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 2008’in Temmuz ayında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından lanse edilmişti. Ancak 2009 yılında İsrail ve Hamas arasında meydana gelen Gazze Çatışması nedeniyle toplantı ertelenmişti. Haziran ayında Barselona’da yapılması planlanan toplantının Gazze Çatışması’nın ardından gerçekleşecek ilk yüksek düzeyli toplantı olması planlanıyordu. Akdeniz için Birlik’in başlıca odak noktasının, AB 27 ve Arnavutluk’tan itibaren İsrail’e kadar sıralanan on altı diğer Akdeniz ülkesinin bir araya gelmesiyle ‘‘Enerji, Güvenlik, Terörizm, Göç ve Ticari Konular’’hakkında tartışılması olduğu belirtildi.