İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 MAYIS-6 HAZİRAN 2010

AB BATI BALKAN ÜLKELERİNİN BÖLGESEL ENTEGRASYONU İÇİN DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği, üye ülke olmak için sırada bekleyen Batı Balkan ülkelerinin üyeliklerinin kaçınılmaz olduğunu, ne Avrupa Bölgesi’ndeki krizin ne de genişleme sonrası sıkıntıların üyeliği etkileyemeyeceğini belirterek söz konusu ülkelerin güvenini 2 Haziran 2010 tarihinde Saraybosna’da düzenlenen gayri resmi toplantıda tazeledi. Buna rağmen toplantıda katılım için yeni bir taahhüt ve yeni bir takvim verilmedi.

Toplantıda AB, bütün Balkan ülkelerine tüm kriterlerin ve koşulların yerine getirilerek Avrupa Perspektifine ulaşmaları için 10 yıldan beri verdiği desteği yineledi. AB, 2000 yılında Zagreb’de gerçekleşen toplantıda Batı Balkan ülkelerine ilk defa tam üyelik sözü vermişti.

Bölgelerin iç anlaşmazlıkları nedeniyle toplantı gayri resmi olarak düzenlendi. AB Dışişleri Bakanları’ndan sadece yarısının boy gösterdiği toplantıda, Alman Bakan Guido Westerwelle ve Hollandalı bakanın yokluğu dikkat çekti. ABD Genel Sekreteri Hilary Clinton ve Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katılmadıkları toplantıya kendilerini temsilen vekillerini gönderdi.

AB, toplantıda Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Yüksek Temsilci Catherine Ashton ve İspanyol Dışişleri Bakanı Miquel Angel Moratinos tarafından temsil edildi. Füle ve Moratinos ekonomik problemlere rağmen AB kapısının bu ülkelere sonuna kadar açık olduğunu bildirdi. İkili geride bıraktığımız on yılda bölgenin üyelik yolunda çok fazla ilerleme kaydetmediği yolundaki görüşlere katılmadıklarını, bu konferansın şimdiki genişleme politikası üzerine olduğunu sözlerine ekledi.

Moratinos AB’nin Batı Balkan ülkelerine özel bir elçi atayacağı konusunda medyada çıkan haberleri tamamen yalanladı. İngiltere basınına göre Liberal Demokrat Paddy Ashdown’ın, Ashton tarafından Batı Balkan ülkelerine özel elçi olarak gönderilmesi tasarlanmıştı. Saraybosna’daki toplantıda Ashton henüz AB’nin bölgede güçlü bir şekilde nasıl temsil edileceğine dair kesin bir karar alınmadığını, ancak bu konuda çalışma arkadaşları ile görüşmelerinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

AB, toplantı sonunda bölgedeki tüm ülkelere vize serbestisi getireceğine dair verdiği sözünü yineledi ve Arnavutluk ile Bosna-Hersek’in 2010 yılı sonuna kadar vizesiz rejime katılacakları haberini verdi.