İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 MAYIS-6 HAZİRAN 2010

ARNAVUTLUK VE BOSNA-HERSEK’E SCHENGEN VİZESİ MUAFİYETİNİN 2010 YAZ SONUNA KADAR YETİŞMESİ BEKLENİYOR

3 Haziran 2010 Çarşamba günü Lüksemburg’da açıklama yapan İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Pérez Rubalcaba, Avrupa Komisyonu’nun Schengen Vizesi’nin Arnavutluk ve Bosna-Hersek’i de kapsayacak şekilde genişletilmesi için yaptığı öneriye ilişkin AB’de herhangi bir birincil engel olmadığını, yaz sonuna kadar tüm gerekliliklerin hazır olacağını umduğunu belirtti.

Bu bağlamda, bir grup Avrupa Komisyonu Uzmanı, süreci denetlemek ve AB Bakanlar Konseyi tarafından vize kurallarının gevşetilmesi kararını görüşmek üzere Temmuz ayında bahsi geçen iki ülkeye gönderilecek.

İspanya İçişleri Bakanı Rubalcaba, Almanya, İspanya, İsveç, Belçika ve Hollanda’nın bu iki ülkenin kriterleri gerçekten yerine getirip getiremeyecekleri hususunda şüphelerinin olduğunu da sözlerine ekledi. Hollanda Adalet Bakanı Ernst Hirsch Ballin verdiği demeçte Arnavutluk ve Bosna-Hersek’in yalnızca kriterleri yerine getirmelerinin yeterli olmadığını daha da önemli olan unsurun bu ülkelerden AB’ye olan yasadışı göçün önlenmesi olduğunu vurguladı.