İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 MAYIS-6 HAZİRAN 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Haziran ayının ilk haftası ardı ardına yaşanan sarsıcı olaylar ile başladı. Önce İskenderun’da yaşanan terör saldırısı, aynı gecenin sabah saatlerinde ise İsrail’in Gazze’ye yardım götürmekte olan filoya kanlı baskını.

Devamını Oku

İSRAİL, İNSANİ YARDIM GEMİSİNE MÜDAHALE ETTİ

Gazze’ye insani yardım götürmek amacıyla yola çıkan, Akdeniz’de seyreden İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’na ait “Mavi Marmara” adlı insani yardım gemisine, 31 Mayıs Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde İsrail komandoları tarafından müdahale edildi.

Devamını Oku

AB’DE DİJİTAL ORTAMDA FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ UYGULANMASI TARTIŞILIYOR

Avrupa Parlamentosu (AP) Fransız Üyesi Marielle Gallo tarafından, iç pazarda fikri mülkiyet haklarının uygulanmasının güçlendirilmesine ilişkin olarak hazırlanan rapor, 1 Haziran 2010 tarihinde AP Yasal İşler Komitesi’nde kabul edildi.

Devamını Oku

AB MARKA SİSTEMİ GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

AB Konseyi’nin 25 Mayıs 2010 tarihli kararı (2010/C140/07) doğrultusunda Birlik Markası korumasına yönelik uygulamaların geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Devamını Oku

LISA M. BUTTENHEIM BM KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ OLDU

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevine Tayé-Brook Zerihoun yerine 2 Haziran 2010 itibariyle Lisa M. Buttenheim getirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU E-TİCARETİN GÜÇLENMESİNİ SAVUNUYOR

Avrupa Parlamentosu’nun İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi (IMCO), 2 Haziran 2010 tarihinde yaptığı toplantıda iç pazarı “Avrupa 2020 Stratejisi” ile uyumlu hale getirebilmek için sanal alışverişin desteklenmesi ve var olan engellerin kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AB’NİN GELECEKTEKİ TİCARET POLİTİKASINI KAMUOYUNUN GÖRÜŞÜNE SUNDU

“AB 2020 Stratejisi”nin 3 Mart 2010 tarihinde açıklanmasının ardından, Avrupa Komisyonu, AB’nin gelecek ticaret politikasına yön vermek adına kamuoyu görüşünü almak için online bir anket başlattı.

Devamını Oku

AB ENERJİ BAKANLARI DOĞALGAZ, STRATEJİ VE VERİMLİLİK KONULARINI ELE ALDI

31 Mayıs 2010 tarihinde bir araya gelen Avrupa Birliği üye devletlerinin enerji bakanları doğalgaz arzı, AB’nin gelecekteki enerji stratejisi ve enerji verimliliği konularını ele aldılar.

Devamını Oku

AB TARIM BAKANLARI GAYRİ RESMİ TOPLANTISI İSPANYA’DA GERÇEKLEŞTİ

30 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında İspanya’nın Merida kentinde yapılan ve AB tarım bakanlarını bir araya getiren gayri resmi toplantıda mevcut AB bütçesinin sona ereceği 2013 yılından sonra Ortak Tarım Politikası’nın (OTP) geleceği tartışıldı.

Devamını Oku

AB SOSYAL ORTAKLARI TOPLANDI

4 Haziran’da Avrupa sosyal ortakları gayrı resmi toplantısı düzenlendi.

Devamını Oku

AB BAKANLAR KONSEYİ YAPISAL FONLARA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRAN TÜZÜĞÜ KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu ve AB Bakanlar Konseyi’ndeki ilk oturumda üzerinde anlaşmaya varılan, AB Yapısal Fonlarına Erişimi Kolaylaştıran Tüzük, AB Bakanlar Konseyi tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde Lüksemburg’da kabul edildi.

Devamını Oku

ADALET, ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AYRILIYOR

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun teklifini takiben 2 Haziran Çarşamba günü alınan kararla “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Genel Müdürlüğü”nün ayrılmasına, “İçişleri Genel Müdürlüğü” ve “Adalet Genel Müdürlüğü” adı altında iki ayrı genel müdürlüğün oluşturulmasına karar verildi.

Devamını Oku

AB DÜNYA SAĞLIK ASAMBLESİ’NDE YENİ KÜRESEL SAĞLIK ÇERÇEVE POLİTİKASI’NI AÇIKLADI

Delegeler ve gözlemcilerin katılımıyla 20 Mayıs 2010 tarihinde Birleşmiş Milletler’in Cenevre’ deki ofisinde gerçekleşen 63’üncü Dünya Sağlık Asamblesi Avrupa Birliği’nin İspanyol Dönem Başkanlığı, Avrupa Komisyonu ve “Global Health Europe” Platformu ortaklığıyla düzenlendi.

Devamını Oku

AVRUPA İŞ DÜNYASI “AKDENİZ İÇİN BİRLİK”İN PERFORMANSINI ELEŞTİRDİ

Avrupa İş Dünyası, Akdeniz için Birlik’in düşük performansından memnun olmadıklarını 3 – 4 Haziran 2010 tarihlerinde Barselona’da gerçekleşen Ekonomi Liderleri Toplantısı’nda dile getirdi.

Devamını Oku

AB BATI BALKAN ÜLKELERİNİN BÖLGESEL ENTEGRASYONU İÇİN DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği, üye ülke olmak için sırada bekleyen Batı Balkan ülkelerinin üyeliklerinin kaçınılmaz olduğunu, ne Avrupa Bölgesi’ndeki krizin ne de genişleme sonrası sıkıntıların üyeliği etkileyemeyeceğini belirterek söz konusu ülkelerin güvenini 2 Haziran 2010 tarihinde Saraybosna’da düzenlenen gayri resmi toplantıda tazeledi.

Devamını Oku

ARNAVUTLUK VE BOSNA-HERSEK’E SCHENGEN VİZESİ MUAFİYETİNİN 2010 YAZ SONUNA KADAR YETİŞMESİ BEKLENİYOR

3 Haziran 2010 Çarşamba günü Lüksemburg’da açıklama yapan İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Pérez Rubalcaba, Avrupa Komisyonu’nun Schengen Vizesi’nin Arnavutluk ve Bosna-Hersek’i de kapsayacak şekilde genişletilmesi için yaptığı öneriye ilişkin AB’de herhangi bir birincil engel olmadığını, yaz sonuna kadar tüm gerekliliklerin hazır olacağını umduğunu belirtti.

Devamını Oku

AB BÖLGELER KOMİTESİ AB 2020 STRATEJİSİ’NİN VAAT EDİLENLERİ YERİNE GETİRMEK İÇİN YETERLİ İMKÂNA SAHİP OLMADIĞINI DİLE GETİRDİ

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi (CoR), 10 Mart – 28 Nisan 2010 tarihleri arasında AB 2020 Stratejisi’ne ilişkin eleştirel bir danışma toplantısı gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ, GÜNEY KORE’YE KAYITLI SİLİKON İTHALATINA ANTİ-DAMPİNG VERGİSİ UYGULANMASINA KARAR VERDİ

AB Konseyi’nin onaylamış olduğu 467/2010 no’lu tüzüğe göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nden silikon ithalatına uygulanan anti-damping vergisinin Güney Kore’ye kayıtlı silikonların ithalatına da uygulanması kararı verildi.

Devamını Oku

55’İNCİ EUROVİZYON ŞARKI YARIŞMASI 26–29 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA NORVEÇ’İN BAŞKENTİ OSLO’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Norveç’in başkenti Oslo’da bu yıl 55’incisi gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışması’nın birincisi, topladığı 246 puanla Almanya oldu.

Devamını Oku