İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 HAZİRAN 2010

ÜYELİK MÜZAKERELERİNDE 13’ÜNCÜ BAŞLIĞIN AY SONUNA KADAR AÇILMASI BEKLENİYOR

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 9 Haziran 2010 tarihinde Brüksel’de bir grup basın mensubuna yaptığı açıklamada, Haziran ayı sonuna kadar “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı” konusunda ek bir müzakere başlığı daha açılmasını beklediklerini dile getirdi. Bağış, AB’nin 27 üye ülkesi tarafından tanzim edilen yeni başlığın açılmasının bugünlerde TBMM’de oylanacağını da sözlerine ekledi. Türkiye yeni açılan bu başlık ile birlikte on üç açık başlığa sahip olacak.

Ayrıca Ankara hâlâ görüşmeleri devam eden Rekabet Politikası, Kamu Alımları ve Eğitim/Kültür olarak adlandırılan üç başlığın da yılın ikinci yarısında, Belçika’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında açılacağı konusunda umutlu.

Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni de kapsaması konusuna ilişkin sorulan soruları Bağış, Türkiye’nin bu konuda bu koşullarda herhangi bir adım atmayacağını belirterek cevapladı. Bakan, ancak AB’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerindeki izolasyonu kaldırması halinde Türkiye’nin hava ve deniz limanlarını Kıbrıs’a açmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi. 19 Haziran 2010 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesin Türkiye’nin adanın yeniden birleşme müzakerelerinin devamına verdiği desteği göreceğini de belirten Bağış, bu yılın sonuyla birlikte konuya ilişkin büyük bir ilerleme kaydedilmesinin umulduğunu söyledi.