İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 HAZİRAN 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Yine yoğun bir haftayı geride bıraktık. Şüphesiz bu haftanın en önemli olayı İran’a ilave yaptırım uygulanmasına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde gerçekleştirilen oylamaydı.

Devamını Oku

İKV İLE T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İŞBİRLİĞİNDE “DİJİTAL ORTAMDA FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI” BAŞLIKLI BİR KONFERANS DÜZENLENDİ

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerinde ilerlemesi ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) standartlarına uyum sağlaması açısından büyük önem taşıyan, dijital ortamda telif hakları konusu, 12 Haziran 2010 tarihinde İKV ile Kültür Bakanlığı’nın işbirliğinde İstanbul’da ele alındı.

Devamını Oku

BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDEN İRAN’A İLAVE YAPTIRIM KARARI ÇIKTI

9 Haziran’da New York’ta toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Toplantısı’nın gündemini İran’a nükleer programı sebebiyle uygulanacak ilave yaptırımlar oluşturuyordu.

Devamını Oku

ÜYELİK MÜZAKERELERİNDE 13’ÜNCÜ BAŞLIĞIN AY SONUNA KADAR AÇILMASI BEKLENİYOR

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 9 Haziran 2010 tarihinde Brüksel’de bir grup basın mensubuna yaptığı açıklamada, Haziran ayı sonuna kadar “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı” konusunda ek bir müzakere başlığı daha açılmasını beklediklerini dile getirdi.

Devamını Oku

ASYA’DA İŞBİRLİĞİ VE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER KONFERANSI ZİRVESİ 7–8 HAZİRAN TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK - Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia - CICA) 3’üncü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi İstanbul Çırağan Saray’ında toplandı.

Devamını Oku

BM 2010 KIBRIS RAPORU AÇIKLANDI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından, BM Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) Kıbrıs’taki faaliyetlerine ilişkin olarak hazırlanan Rapor (S/2010/264), 3 Haziran 2010 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

HOLLANDA’DA SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hollanda’da geçtiğimiz Şubat ayında Başbakan Jan Peter Balkanende’nin Afganistan’daki askeri gücün görev süresinin uzatılmasını istemesinin ardından, koalisyon hükümetinin ortağı olan İşçi Partisi hükümetten çekilmiş ve koalisyon hükümeti düşmüştü.

Devamını Oku

SLOVENYA’DA HIRVATİSTAN İLE OLAN SINIR ANLAŞMAZLIKLARINA DAİR YAPILAN REFERANDUMDA ÇÖZÜME EVET DENİLDİ

Slovenya hükümetinin Hırvatistan ile imzaladığı sınır anlaşması 6 Haziran 2010 tarihinde yapılan ulusal referandumda az farkla da olsa kabul edildi.

Devamını Oku

AB İSTİHDAM KONSEYİ 7 HAZİRAN’DA YOKSULLUĞU AZALTMAYA YÖNELİK KARARLAR ALDI

AB ülkelerinin istihdam ve sosyal politika bakanları, sosyal içermelerin ve yoksulluğu düşürme uygulamalarının nasıl olması gerektiğine dair hedeflerini sunmak üzere Lüksemburg’da toplandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU SÜRDÜRÜLEBİLİR BİYOYAKITLARIN ONAYLANMASI SİSTEMİNİ BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu 10 Haziran 2010 tarihinde AB’ye ithal edilenleri de içerecek şekilde tüm biyoyakıt çeşitlerine ilişkin onay planları oluşturulması amacıyla sanayiyi, hükümetleri ve STK’ları destekleme kararı aldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YENİLENEBİLİR ENERJİ VE ENERJİ TASARRUFUNA KAYNAK AYIRMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu, ekonomik toparlanma yardımı kapsamında enerji alanındaki projelere mali kaynak sağlanmasına ilişkin 663/2009 sayılı Tüzük’te değişiklik yapılmasıyla ilgili bir taslak hazırlıyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE AVRUPA ELEKTRİK AĞI’NA BAĞLANIYOR

Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşletmecileri Ağı (The European Network of Transmission System Operators for Electricity—ENTSO-E) teknik ölçümlerin bu ay içerisinde tamamlanmasıyla Eylül ayından itibaren Türk elektrik sisteminin Avrupa ile paralel çalışması denemelerini başlatacak.

Devamını Oku