İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 HAZİRAN 2010

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hıristofyas arasında yürütülen müzakerelerde son görüşme 15 Haziran 2010’da gerçekleştirildi.

KKTC’de yapılan seçimlerin ardından ikinci kez bir araya gelen liderler mülkiyet konusunu görüşmeye devam ettiler. Bir sonraki görüşmenin 23 Haziran’da yapılmasının kararlaştırıldığı toplantıda, aynı zamanda, müzakereler için kısa vadeli bir takvim belirlendi. Buna göre iki lider 9, 22 ve 28 Temmuz tarihlerinde tekrar bir araya gelecekler.

Diğer yandan, Derviş Eroğlu, 18 Haziran 2010 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da görüştü. Abdullah Gül ve Derviş Eroğlu tarafından düzenlenen basın toplantısında, Kıbrıs’ta yürütülen müzakerelerin 2010 sonuna kadar bitirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Aynı zamanda, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümünde büyük öneme sahip olduğu vurgulandı. Adada sağlanacak çözümün kalıcı olması gerektiğine değinen Abdullah Gül, bütün tereddütlerin ve istikrarsızlığın giderilmesini ve Kıbrıs Türklerinin de Kıbrıs Rumlarının da gelecekle ilgili herhangi bir güvenlik kaygısının kalmamasını umduğunu ifade etti. Eroğlu ise, yaşayabilir ve kalıcı bir çözüm için çalıştıklarını yineleyerek, müzakere sürecinde Türkiye ile birlikte hareket ettiklerinin altını çizdi.

Son olarak, KKTC’de Avrupa Komisyonu tarafından KOBİ’lere ve bilişim teknolojileri sektörüne sağlanan hibelerin ödenmesine başlandı. Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Toplumu Çalışma Grubu Başkanı Andrew Rasbash, 17 Haziran tarihinde düzenlediği basın toplantısında, sağlanan yardımlarda, şeffaflık, adalet, denetim ve azami verimlilik ilkelerini gözettiklerini dile getirdi.