İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 HAZİRAN 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu kez Haftaya Bakış’a, vakfımızın, UACES, TUNAECS ve Yeditepe Üniversitesi işbirliğiyle, 16 – 18 Haziran 2010 tarihlerinde gerçekleştirdiği “Türkiye ve AB: Katılım Sürecinde Fırsatlar ve Sorunlar” başlıklı konferans haberiyle başlamak istiyoruz.

Devamını Oku

İKV, UACES, TUNAECS VE YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİYLE “TÜRKİYE VE AB: KATILIM SÜRECİNDE FIRSATLAR VE SORUNLAR” BAŞLIKLI BİR KONFERANS DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), UACES (University Association for Contemporary European Studies - İngiltere Çağdaş Avrupa Çalışmaları Derneği), TUNAECS (Turkish Association for European Community Studies - Avrupa Etüdleri Türk Üniversiteler Birliği) ve Yeditepe Üniversitesi işbirliğiyle, 16 – 18 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi Kampüsü’nde “Türkiye ve AB: Katılım Sürecinde Fırsatlar ve Sorunlar” başlıklı üç gün süren bir konferans düzenledi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ 17 HAZİRAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İspanyol El País gazetesi tarafından “tarihin en sıkıcı zirvesi” olarak betimlenen AB Konseyi Zirvesi 17 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Zirve’de ekonomik konular öne çıktı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ İZLANDA İLE MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINA YEŞİL IŞIK YAKTI

Avrupa Birliği Konseyi 17 Haziran 2010 tarihinde İzlanda ile katılım müzakerelerinin başlamasına yeşil ışık yaktı.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ 14 HAZİRAN 2010’DA TOPLANDI

İspanya Dönem Başkanlığı’nın son Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısı 14 Haziran’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB ÇEVRE KONSEYİ TOPLANDI

11 Haziran’da Lüksemburg’da bir araya gelen AB üye devletleri çevre bakanları, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında AB emisyon azaltım hedefinin artırılması konusunu görüştüler.

Devamını Oku

BELÇİKA’DA YAPILAN GENEL SEÇİMLERİ AYRILIKÇI FLAMAN PARTİSİ KAZANDI

Belçika’da 13 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen ve katılım oranının yüzde 89,2 olduğu genel seçimleri Yeni Flaman İttifakı (N-VA) kazandı. Oyların yüzde 17,40’ını alan parti, 150 sandalyeli mecliste 27 sandalye (yüzde 13,71) kazandı.

Devamını Oku

SLOVAKYA’DA GENEL SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 siyasi partinin katıldığı ve bunlardan sadece altısının yüzde 5’lik barajı aşabildiği, 12 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Slovakya genel seçimlerinde katılım oranı ülke genelinde yüzde 58,83 oldu.

Devamını Oku

POLONYA’DAKİ DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İKİNCİ TURA KALDI

Polonya’da 20 Haziran Pazar günü yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinin ilk turunda hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamadığı için seçimlerin ikinci turunun 4 Temmuz 2010 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hıristofyas arasında yürütülen müzakerelerde son görüşme 15 Haziran 2010’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN 2010 YILI KAMU MALİYESİ RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu’nun AB kamu maliyesine ilişkin 2010 yılı raporu 16 Haziran’da açıklandı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, BALTIK’TA KİRLİLİĞİ AZALTMAYI HEDEFLEYEN “BONUS-169” STRATEJİSİNİ KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu, 16 Haziran 2010 tarihinde, Avrupa Birliği’nin BONUS-169 adlı, ortaklaşa yürütülecek Araştırma ve Geliştirme Baltık Deniz Programı’na katılmasına onay verdi.

Devamını Oku

AB, YASADIŞI KERESTE VE KERESTE ÜRÜNÜ İTHALINI YASAKLIYOR

Avrupa Birliği ülkelerine ithal edilen yasadışı kereste ve kereste ürünleri yakında tamamen yasaklanacak.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE TİP ONAYINA İLİŞKİN YENİ YASAL DÜZENLEMELER HAZIRLIYOR

15 Haziran tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından iki düzenleme önerisi sunuldu.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU GIDA ÜRÜNLERİNİN DAHA AYDINLATICI BİR ŞEKİLDE ETİKETLENMESİNİ ONAYLADI ANCAK “TRAFİK IŞIĞI” ŞEKLİNDEKİ ETİKETLEME REDDEDİLDİ

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu 16 Haziran Çarşamba günü Strazburg’da toplandı. Uzun bir oylama sürecinin ardından gıda güvenliğine ilişkin 300 ilave kanun tasarısı kabul edildi.

Devamını Oku