İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 HAZİRAN 2010

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN ÜYE SAYISI ARTIYOR

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hıristiyan Demokrat Grup Üyesi İspanyol parlamenter Íñigo Méndez de Vigo tarafından hazırlanan ve 6 Mayıs 2010 tarihinde AP Genel Kurulu’nda kabul edilen raporlar doğrultusunda, AP üye sayısında öngörülen değişiklikler, AB Konseyi tarafından da kabul edildi. Söz konusu raporlar AP’nin mevcut üye sayısının 18 artırılmasını ve bu değişikliğin Konvansiyon toplanmasına gerek duyulmaksızın, Hükümetler Arası Konferans (HAK) aracılığıyla yapılmasını öngörüyordu.

Hükümetler Arası Konferans, 23 Haziran tarihinde Coreper II düzeyinde toplandı ve değişiklikleri onayladı. Avrupa Parlamentosu üye sayısındaki değişikliklerin yürürlüğe girmesi için üye devletlerin ulusal parlamentolarında kabul edilmesi gerekiyor. Bu çerçevede, Lizbon Antlaşması’nın onay sürecinde yaşanan sorunlara benzer durumların ortaya çıkıp çıkmayacağı soru işareti. Örneğin, İngiltere’de, bu konu hakkında referanduma gidilmesi gerektiği yönünde sesler yükselmeye başladı.

18 sandalyenin dağılımı şu şekilde olacak:

İspanya

4

Fransa, İsveç, Avusturya

2’şer

İngiltere, Slovenya, Polonya, Hollanda, Malta, Letonya, İtalya, Bulgaristan

1’er

Hatırlanacağı üzere son AP seçimleri 2009 yılının Haziran ayında gerçekleştirilmişti ve bu dönemde Lizbon Antlaşması henüz yürürlüğe girmemişti. Dolayısıyla seçimlerde Nice Antlaşması kuralları geçerli olmuş ve 736 üye seçilmişti. Yine bu kurallar gereği Almanya 99 üye ile Parlamento’da temsil ediliyor. Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle (1 Aralık 2009) AP üye sayısının 751’e (750 üye + AP Başkanı) yükseltilmesi gereği ortaya çıktı. Bu durum, beraberinde birçok karmaşıklığı da getirdi. Lizbon Antlaşması’nda Alman üyelere ayrılan sandalye sayısı 96 olmasına rağmen, 1976 Anlaşması’nın 5’inci maddesi uyarınca bir parlamenterin görev süresi boyunca AP üyeliği düşürülemeyeceği için 2014 sonuna kadar 99 Alman üye çalışmalarına devam edecek. Diğer ülkelerin Antlaşma’dan kaynaklanan haklarının ihlal edilmemesi amacıyla 12 ülkeye toplam 18 sandalye tahsis edilecek. Sonuçta 2009–2014 arasında görev yapacak Parlamento’nun mevcudu 754 olacak.