İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 HAZİRAN 2010

AVRUPA BİRLİĞİ DİPLOMASİ SERVİSİ KURULUYOR

1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması ile Avrupa Birliği Antlaşması’na (ABA) eklenen Madde 13a kapsamında oluşturulması öngörülen “Avrupa Dış Faaliyetler Servisi”nin (European External Action Service-EEAS) kurulmasına ilişkin siyasi uzlaşma sağlandı. 21 Haziran tarihinde AB Dönem Başkanı İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen toplantıda Yüksek Temsilci Catherine Ashton (Dış Faaliyetler Servisi’nin de başında olacak), Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefakovic, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Ángel Moratinos ve Avrupa Parlamentosu üyeleri Elmar Brok (Almanya, Hıristiyan Demokrat), Guy Verhofstadt (Almanya, Liberal ve Demokrat Parti) ile Roberto Gualtieri (İtalya, Sosyalist ve Demokrat Parti) yer aldı.

“Madrid Siyasi Anlaşması” olarak anılan bu uzlaşmanın Avrupa Parlamentosu’nda en kısa zamanda onaylanması bekleniyor. Ancak servisin tam işlerlik kazanmasına ilişkin ortak karar alma sürecinin Eylül ayında başlayacağı tahmin ediliyor.

İlk olarak dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer tarafından ortaya atılan bu fikir Lizbon Antlaşması ile hayat buldu. Antlaşma uyarınca, Avrupa Dış Faaliyetler Servisi, üye devletlerin diplomatik servisleri ile işbirliği içerisinde çalışacak ve Konsey Genel Sekreterliği ile Komisyon’un ilgili bölümlerinin yanı sıra üye devletlerin diplomatik servisleri tarafından görevlendirilen memurları kapsayacak. Dolayısıyla, yaklaşık 8000 görevlinin bu yeni kurulacak birimde yer alması bekleniyor. Avrupa Parlamentosu, çalışanların çoğunun AB kurumlarından gelmesi ve bütçe kontrolünün Birlik’te olması konusunda ısrarcı davranarak, Servisin AB boyutunun güçlü tutulmasını sağlamaya çalışıyor.