İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 HAZİRAN 2010

GÜNEYDOĞU AVRUPA ÜLKELERİ İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanlarının 13’üncü Toplantısı 21–23 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Romanya, Sırbistan Yunanistan, Hırvatistan, Moldova ve Karadağ’ın tam üye olarak katıldığı Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci, bölge ülkelerinin kendi aralarındaki işbirliğini geliştirmelerini, bölgesel konuları ele alarak çözüm yolları üretmelerini amaçlıyor. Toplantıda Türkiye GDAÜ Dönem Başkanlığı görevini Karadağ’a devretti.

Toplantının açış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Birliği’nin kapılarını Balkan ülkelerine açması gerektiğini ve tüm GDAÜ ülkelerinin yollarının AB şemsiyesi altında kesişeceğini belirtti.  Bölge ülkelerinin AB üyelik sürecindeki kararlılıklarını ifade eden Gül, buna karşılık, AB’nin tam üyelik yolunda olan ülkelere destek olması ve süreci geciktiren adımlardan kaçınması gerektiğini dile getirdi.

Toplantının bir diğer önemli katılımcısı ise Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle oldu. Füle konuşmasında AB’nin bölgesel işbirliklerine verdiği önemi hatırlatırken, Türkiye’nin Batı Balkanlar’daki yapıcı rolünü takdir ettiklerini belirtti. Son on yılda Türkiye’nin gerçekleştirdiği reformlara dikkat çeken Füle, katılım müzakereleri sürecinde daha talepkâr bir aşamaya geçildiğini söyledi.

Stefan Füle GDAÜ Toplantısı’na katılmasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile de bir araya gelerek ikili temaslarda bulundu. Göreve geldiğinden bu yana ilk defa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Füle, AB’nin taahhütlerine sadık olduğunu ve AB üyeliğinin somut faydalarının aday ülke vatandaşlarına gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile yapılan görüşmede ise AB süreci ile ilgili son gelişmeler, “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı” başlığının açılması, Türkiye’deki terör saldırıları ve demokratik açılım süreci ele alındı.

GDAÜ Toplantısı ve Sonuç Bildirisi ile ilgili daha detaylı bilgiye http://www.seecp-turkey.org/ internet sayfasından ulaşmak mümkün.