İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 HAZİRAN 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, vakfımız için önemli bir gelişme, İktisadi Kalkınma Vakfı 48’inci Olağan Genel Kurulu’nun 22 Haziran Salı günü İstanbul TOBB binasında gerçekleştirilmesiydi.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI 48’İNCİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın 48’inci Olağan Genel Kurulu, 22 Haziran 2010 tarihinde İstanbul Levent’te bulunan TOBB Plaza’da yapıldı.

Devamını Oku

G–20 ZİRVESİ TORONTO’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yakın dönemde gerçekleşen ve etkileri günümüzde de devam eden küresel finansal krizin ardından, dünyanın en gelişmiş sekiz ekonomisinin buluştuğu G–8 Zirvesi kadar önem kazanan ve dünyanın önde gelen gelişmekte olan ekonomilerini, gelişmiş ekonomilerle buluşturan G–20 Zirveleri’nin sonuncusu Toronto’da gerçekleşti.

Devamını Oku

DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET ÖRGÜTÜ GÖRME ENGELLİ İNSANLARIN TELİF HAKKIYLA KORUNAN ÜRÜNLERE ERİŞİMİNİ TARTIŞIYOR

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (World Intellectual Property Organization- WIPO) bünyesinde yer alan Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Geçici Komitesi (Standing Committee on Copyright and Related Rights - SCCR) 21–24 Haziran 2010 tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantılarda, görme engelli ve diğer okuma engelli insanların, telif haklarıyla korunan eserlere ve ürünlere erişimi konusunu masaya yatırdı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN ÜYE SAYISI ARTIYOR

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hıristiyan Demokrat Grup Üyesi İspanyol parlamenter Íñigo Méndez de Vigo tarafından hazırlanan ve 6 Mayıs 2010 tarihinde AP Genel Kurulu’nda kabul edilen raporlar doğrultusunda, AP üye sayısında öngörülen değişiklikler, AB Konseyi tarafından da kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ DİPLOMASİ SERVİSİ KURULUYOR

1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması ile Avrupa Birliği Antlaşması’na (ABA) eklenen Madde 13a kapsamında oluşturulması öngörülen “Avrupa Dış Faaliyetler Servisi”nin (European External Action Service-EEAS) kurulmasına ilişkin siyasi uzlaşma sağlandı.

Devamını Oku

GÜNEYDOĞU AVRUPA ÜLKELERİ İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanlarının 13’üncü Toplantısı 21–23 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

RUSYA İLE BELARUS CUMHURİYETİ ARASINDAKİ DOĞALGAZ SORUNU ÇÖZÜMLENDİ

Rusya, 21 Haziran 2010 tarihinde “erken uyarı mekanizması” vasıtasıyla Belarus Cumhuriyeti’ne verilen doğalgazda kesinti yapılacağını Avrupa Birliği’ne bildirdi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU KOMİTELERİ GÜNEY KORE İLE YAPILAN SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NA İLİŞKİN KORUNMA ÖNLEMLERİNİN ANLAŞMAYA EKLENMESİNİ KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu’nun Uluslararası Ticaret Komitesi, 15 Ekim 2009 tarihinde Avrupa Birliği ve Güney Kore arasında parafe edilen Serbest Ticaret Anlaşması’nda korunma önlemleri uygulanması öneren mevzuat tasarısına destek verdi.

Devamını Oku

AB VE ABD AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI’NI İKİNCİ AŞAMAYA TAŞIYAN PROTOKOLÜ İMZALADI

AB ile ABD arasında 2010 yılının Mart ayında müzakere edilen Açık Semalar Anlaşması’nın ikinci aşamasına geçilmesini sağlayacak anlaşma 24 Haziran Perşembe günü, protokole resmi olarak yeşil ışık yakılan AB Ulaştırma Bakanları Konseyi Toplantısı’ndan sonra imzalandı.

Devamını Oku

KIBRIS’TA MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Birleşmiş Milletler çerçevesinde yürütülen müzakerelerde liderler 23 Haziran tarihinde bir araya geldiler.

Devamını Oku

2008–2009 AKADEMIK YILLINDA ERASMUS PROGRAMI’NA KATILIM ÖNEMLİ DERECEDE ARTTI

Avrupa Komisyonu, 2008 – 2009 akademik yılı döneminde Erasmus Programı çerçevesinde sağlanan, yurtdışında eğitim veya şirketlerde dönemsel staj ve iş imkânlarına ilişkin istatistikleri yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 20 ÜYE DEVLETİN İÇ PAZAR DÜZENLEMELERİNİ İHLAL ETTİĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, İspanya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Romanya, İngiltere, Slovenya, Slovakya ve İsveç’e enerji iç pazarı düzenlemelerini eksik ve yanlış uyguladıklarına dair 35 adet gerekçeli görüş gönderdi.

Devamını Oku

EUROBAROMETRE, “BİLİM VE TEKNOLOJİ” İLE İLGİLİ BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, 21 Haziran tarihinde, “Bilim ve Teknoloji” başlıklı yeni Eurobarometre raporunu yayımladı. 32 ülkede yürütülen anket; Avrupa vatandaşlarının bilim ve teknolojiye karşı genel tutumunu değerlendirmeyi amaçlıyordu.

Devamını Oku