İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 HAZİRAN-4 TEMMUZ 2010

AB DOLAŞIM ÜCRETLERİNİ İNDİRMEYE DEVAM EDECEK

AB ülkeleri arasında cep telefonu konuşma dolaşım (roaming) ücreti 2005 yılına göre yüzde 70, mesaj gönderme dolaşım ücreti ise yüzde 60 düştü. Ancak cep telefonu operatörlerinin tavan oranları uygulamaya devam etmelerinin Avrupa pazarında rekabetin artmasına engel teşkil ettiği belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu, üye devletler arasında cep telefonu aramaları ve mesaj gönderme ücret oranlarını düşüren mevzuatı 2007 yılında kabul etmiş, ardından da 2009 yılında bu konuda yeni düzenlemeler getirmişti. Bu kapsamda, 1 Temmuz 2010’dan itibaren, yurtdışını aramanın dakikası 43 Sent’ten 39 Sent’e (+KDV) ve yurtdışından gelen aramanın ücreti ise 19 Sent’ten 15 Sent’e (+KDV) düşürülüyor. Ayrıca, operatörlerin kendi aralarında transfer ettikleri bir megabyte için uyguladıkları toptan fiyat 1 Avro’dan 80 Sent’e indiriliyor ve önümüzdeki yıl da bu fiyatın 50 Sent’e düşürülmesi bekleniyor. Buna ilaveten, yeni düzenlemeye göre,  eğer tüketiciler 1 Temmuz gününe kadar daha yüksek bir sınırlama için talepte bulunmamışlarsa, operatörler, müşterilerini, faturaları 50 Avro (+KDV) sınırına yaklaştıklarında bilgilendirmekle yükümlü olacaklar. Bu bağlamda, operatörler, müşterileri, kendileri tarafından belirlenen sınıra ya da standart 50 Avro’luk sınırın yüzde 80’ine yaklaştıklarında abonelerini bilgilendirmek durumunda olacaklar.

Avrupa Komisyonu’nun Dijital Gündemden Sorumlu Üyesi Neelie Kroes, telekomünikasyon alanında en önemli hedeflerden birinin 2015 yılına kadar ulusal ve dolaşım ücret tarifeleri arasındaki farkı sıfır dolaylarına çekmek olduğunu belirtti.