İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 HAZİRAN-4 TEMMUZ 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu haftaya damgasını vuran gelişme Türkiye’nin AB yolculuğunda 13’üncü başlığın müzakerelere açılması oldu.

Devamını Oku

“GIDA GÜVENLİĞİ, VETERİNERLİK VE BİTKİ SAĞLIĞI POLİTİKASI” BAŞLIĞI AB İLE MÜZAKERELERDE AÇILAN 13’ÜNCÜ BAŞLIK OLDU

Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Politikası başlığı, İspanya’nın AB Dönem Başkanlığı’ndaki son günü olan 30 Haziran 2010 tarihinde açıldı.

Devamını Oku

BELÇİKA 1 TEMMUZ’DA AB KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI İSPANYA’DAN DEVRALDI

Belçika 1 Temmuz 2010 günü itibariyle Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı’nı geçtiğimiz 6 ay boyunca bu görevi yürüten İspanya’dan devraldı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN AB İLE MÜZAKERELERDE SONA DOĞRU YAKLAŞIYOR

30 Haziran’da yapılan AB Konseyi Hükümetlerarası Konferansı’nda, Hırvatistan ile müzakerelerde son kalan 3 fasıl olan, Rekabet (8’inci başlık), Adalet ve Temel Haklar (23’üncü başlık), Dış Güvenlik ve Savunma (31’inci başlık) fasıllarının müzakerelere açılmasına, Kamu Alımları (5’inci başlık) ve Vergilendirme (16’ncı başlık) fasıllarının geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

Devamını Oku

ALMANYA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ YAPILDI

Almanya’da Horst Köhler’in istifası ile boşalan koltuğu doldurmak için cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlendi.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA YİNE HAYAT DURDU

Yunanistan’daki tüm özel çalışanlar ve kamu çalışanları 29 Mayıs 2010 tarihinde, Yunan Hükümeti’nin AB ve IMF yardımları için uygulayacağı sıkı mali politikalar ve düzenlemeler nedeniyle büyük bir eyleme gitti. Eyleme yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ, AIRBUS DAVASI’NA İLİŞKİN NİHAİ RAPORUNU YAYIMLADI

ABD, 2004 yıllında, Avrupa hükümetlerini, Airbus şirketine 140 milyar Avro değerinde sübvansiyon vermek ile suçlamıştı. Buna karşın, Avrupalılar da aynı gerekçelerle ABD’nin Boeing şirketine yaptığı yardımlardan şikâyetçi oldu.

Devamını Oku

AB VE ABD SWIFT ANLAŞMASI’NI İMZALADI

Avrupa Birliği ve ABD 28 Haziran Pazartesi günü, uluslararası terörle mücadele kapsamında, ABD’nin Terörizm Finansmanı Takip Programı’nın (Terrorist Financing Tracking Programme – TFTP) Avrupa Birliği vatandaşlarının Belçika merkezli Uluslararası Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Kurumu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) tarafından muhafaza edilen banka bilgilerine erişimine izin veren anlaşmayı imzaladı.

Devamını Oku

AB DOLAŞIM ÜCRETLERİNİ İNDİRMEYE DEVAM EDECEK

AB ülkeleri arasında cep telefonu konuşma dolaşım (roaming) ücreti 2005 yılına göre yüzde 70, mesaj gönderme dolaşım ücreti ise yüzde 60 düştü.

Devamını Oku

AB EKOLOJİK ÜRÜNLER İÇİN YENİ "BİYO-LOGO" ŞARTI GETİRDİ

Avrupa Birliği, sınırları içinde çevre koşullarına ve biyolojik koşullara uygun olarak üretilen ve satılan, gıda ürünleri de dâhil olmak üzere tüm ekolojik ve biyo-ürünler (biyolojik ürünler) için AB standardı logosu kullanılmasını 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale getirdi.

Devamını Oku

“AÇIK SAĞLIK FORUMU” BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketiciden Sorumlu Üyesi John Dalli tarafından 29 Haziran 2010 tarihinde Brüksel’de açılışı yapılan “AB Açık Sağlık Forumu”nun teması “Sağlık için hep beraber: AB 2020 için bir Strateji’’ (Together for Health – a strategy for EU 2020) oldu.

Devamını Oku

AB’NİN VERDİĞİ ANTİ-DAMPİNG KARARLARINA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

AB Konseyi’nin onaylamış olduğu 452/2007 no’lu tüzüğe göre, ütü masası ihraç eden Ukrayna’ya karşı anti-damping vergisi uygulanmasına karar verilmişti.

Devamını Oku

AB’DE VERGİLENDİRME EĞİLİMLERİNE İLİŞKİN RAPOR YAYINLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat AB’de vergilendirme genel eğilimine ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda 27 AB ülkesinin yanı sıra Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olan Norveç ve İzlanda’nın da 2000–2008 dönemi vergi sistemleri inceleniyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB PATENTİ İLE İLGİLİ BİR ÖNERİ SUNDU

Avrupa Birliği üye devletleri tarafından 2000 yılından bu yana oluşturulması için çalışılan AB Patenti (Lizbon Antlaşması öncesinde “Topluluk Patenti” olarak anılıyordu) konusunda önemli bir adım daha atıldı.

Devamını Oku