İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 TEMMUZ 2010

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI NURSULTAN NAZARBAYEV İLE TEMASLARDA BULUNDU VE NİJERYA’DAKİ D–8 ZİRVESİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in 70’inci doğum günü ve Astana’nın kuruluş yıldönümü kutlamalarınakatılmak için 4–6 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gitti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Devlet Başkanı tarafından resmi törenle karşılandı. Nazarbayev ile baş başa bir görüşme gerçekleştiren Gül, görüşmenin ardından Kazak-Türk İş Forumu toplantısına katıldı. Gül burada yaptığı konuşmada Türk ve Kazak işadamlarının her iki ülkede karşılıklı olarak yatırım yapmalarının hem Türkiye hem de Kazakistan için önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, Türk işadamlarının Kazakistan’da inşaat alanında yoğun faaliyet gösterdiğini belirterek, bu alanların enerji ve madencilik gibi değişik alanlara da yayılmasının önemli olduğunu dile getirdi. Aynı toplantıda, Nazarbayev de Hazar Denizi’nde yeni petrol rezervlerinin tespit edildiğini belirtti ve Türkiye ile Kazakistan’ın petrol, enerji ve gaz alanlarında da işbirliğine gideceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile de bir araya geldi. Bu görüşme boyunca Gül ve Otunbayeva Kırgızistan’da yaşanan siyasal süreci değerlendirdi ve iki ülke arasındaki ilişkilerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül bir sonraki ziyaretini 7’nci D–8 Zirvesi’ne katılmak için 7–9 Temmuz tarihleri arasında Nijerya’nın başkenti Abuja’ya gerçekleştirdi. Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Nijerya Cumhurbaşkanı Jonathan, bu yılki zirvenin konusunun “üye ülkeler arasında işbirliğini artırmak” olduğunu belirterek, dünyada işbirliğini artırmanın olumlu sonuçlar doğuracağını vurguladı. Jonathan, D-8’in hedeflerinden birinin 2012’de ticaret hacmini  1,7 trilyon   Dolar’a   çıkarmak   olduğunu   ve  bu  hedefe ulaşmak için denizyolu taşımacılığının hayati önem taşıdığını belirtti.

Jonathan, bu hedef doğrultusunda üye ülkeler arasında gemi taşımacılığı forumlarının düzenlenmesinin önemini vurguladı. Aynı zirvede konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin kuruculuğunu üslendiği D–8 Zirvesi’ne büyük önem verdiklerini belirtti. Gül konuşmasında Türkiye, İran, Pakistan, Malezya ve Bangladeş gibi üye ülkelerin iş adamlarına vize alımlarında kolaylık sağlayan anlaşmanın onaylandığını dile getirdi ve diğer üye ülkelerin de bu anlaşmaya katılmalarının önemli olduğunu vurguladı.