İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 TEMMUZ 2010

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE İNGİTERE’YE GİTTİ

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu mevkidaşı William Hague’ın resmi daveti üzerine Londra’ ya gitti ve temaslarda bulundu. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı Hague ile temaslarında ikili ilişkiler, AB üyelik müzakereleri ve İsrail ile yaşanan krizin yanı sıra Orta Doğu barış süreci, Batı Balkanlar ve Kıbrıs konuları ele alındı.

Görüşmelerin ardından Davutoğlu ve Hague’ın düzenlediği ortak basın toplantısında Davutoğlu, AB konusundaki çalışmaların devam ettiğini vurgulayıp, “Öncelikli konumuz, AB üyeliği” ifadesini kullandı. Hague ise ülkesinin Türkiye’nin üyeliğini güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti ve “Bu hükümet, AB’nin, sırtını Türkiye’ye dönmesinin çok büyük stratejik bir hata olacağını düşünüyor” dedi.

Bakan Hague ile İsrail’in Gazze’ ye yardım götüren filoya saldırısı konusunu da görüşen Davutoğlu, bu konunun sadece siyasi değil hukuki de bir konu olduğunu belirtti.

Davutoğlu temasları boyunca İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı Hague ile yaptığı ilk görüşmenin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve Dışişleri eski Bakanı David Miliband ile de görüştü.

Temasları çerçevesinde son olarak Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (Chatham House) yaptığı “Yeni Dünya Düzeninde Transatlantik ve İttifak İlişkilerinin Rolü” başlıklı konuşmasından sonra Davutoğlu Londra’dan ayrıldı.