İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 TEMMUZ 2010

YUNANİSTAN PARLAMENTOSU PROTESTOLARA RAĞMEN MAAŞLARDA REVİZYON ÖNGÖREN TASARIYI ONAYLADI

Yunanistan, 7 Temmuz 2010 Çarşamba günü AB ve IMF uzmanlarından yapısal ve mali politikalar ile ilgili reformlardaki ilerlemeden dolayı aldığı övgülerden sonra, 8 Temmuz Perşembe günü maaşlarda revizyonu öngören paketi parlamentoda onayladı. Paket, Perşembe akşamı 157’ye karşı 134 oyla geçerken, aynı anda dışarıda protestolar devam etti.

8 Temmuz Perşembe günü, kamu çalışanlarının yaptığı protesto gösterisine yaklaşık 12 bin kişinin katıldığı düşünülüyor. Aynı zamanda Yunanistan’ın ulaşım sistemini de felç eden 24 saatlik grevde dört saat içinde 50’den fazla uluslararası uçuşun iptal edilmesiyle birçok turist ve vatandaş mağdur duruma düştü.

Avro Alanı’nın istikrarı, Avrupa ekonomisinin düzenlenmesi ve Yunanistan’ın borçlarının yeniden yapılandırılması için AB ve IMF tarafından onaylanan 110 milyar Avro’luk kurtarma planının gereği olarak Yunanistan Parlamentosu’nda onaylanan paket, tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyalistler içerisinde de görüş ayrılığına sebep olan paket ile özellikle 50 yaşından önceki emekliliklerle yüksek emekli maaşı alınmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Yeni paket uyarınca emeklilik yaşı hem kadınlar hem de erkekler için 65’e çıkarken emekli aylıkları da bugünkü oranların altına iniyor. Tasarı aynı zamanda, Yunan şirketlerindeki mevcut çalışanların da işlerinden daha kolay çıkartılabilmelerine yol açacak düzenlemeleri içeriyor.

Yunan hükümeti, önümüzdeki ay IMF ile AB’nin reformlardaki ilerleme üzerine yapacağı gözlemin ardından gelecek olan 9 milyar Avro’luk yardım dilimini alabilmek için bu düzenlemelerin yapılmasının gerekliliği vurguladı. Aynı zamanda, hükümet tarafından yabancı fon yatırımcılarının güvenini kazanabilmek için de bu yıl için beklenen yüzde 7’lik bütçe açığının azaltılmasının ve borçların yeniden yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.