İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 TEMMUZ 2010

OETTINGER, KIYI AÇIKLARINDA SONDAJ İÇİN MORATORYUM TALEP EDİYOR

7 Temmuz Çarşamba günü Strazburg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurul Toplantısı’nda “petrol arama ve çıkarma – risk, sorumluluk ve düzenleme” konusu tartışıldı. Oturumda Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, Meksika Körfezi’nde yaşanan çevre felaketi sonrasında, BP Grubu’nun petrol platformundaki patlamanın nedenleri üzerine raporu beklenirken, Avrupa’daki sondaj çalışmaları için moratoryum ilan edilmesini talep etti.

Günümüz koşulları altında, bütün sorumlu hükümetlerin ileri sondaj çalışmalarını yetkilendirme konusundaki yeni izinlerini dondurmaları gerektiğini belirten Oettinger, ABD’deki benzeri görülmemiş çevre felaketine dikkat çekti. Oettinger böylece risk, sorumluluk, Avrupa standartlarına uyum, uygulanabilir teknoloji ve geçerli kuralların gerekli olup olmadığının kanıtlanması konularında Birlik genelinde bir tartışma başlatmış oldu. Oettinger bu tartışmaları Temmuz ortasında gerçekleşecek olan ve Komisyon çalışanları, enerji operatörleri ve yerel düzenleyicilerin katılacağı ikinci toplantıya da taşıyacak.

Mevcut yasal düzenlemeleri inceleyen Avrupa Komisyonu yetkilileri kıyı güvenliği konusunda çok sayıda karmaşık yasal düzenlemenin bulunduğunu ifade ediyorlar. Ancak Oettinger’e göre sorun, ne kadar çok sayıda düzenleme olduğu değil bu uygulamaların risk yönetimi, kazaların önlenmesi ve hasar takip konularında yeterli olup olmadığı.

Komisyon Üyesi ayrıca AB ve yerel otoriteler arasında alışılagelmiş işbölümünün artık yeterli olmadığını belirterek “kontrolörlerin kontrolü”nü sağlayan, kurumların güvenlik performanslarında şeffaflığı artıran ve resmi makamların denetimini sağlayan aktif bir sistemin uygulanması gerektiğini söyledi.

Oettinger’in talebi Parlamento üyeleri tarafından farklı tutumlarla karşılandı. Fransa mevcut yasal düzenlemelerin bugünün zorlukları ile başa çıkabilecek durumda olmadığını ve ileride sigorta fonu uygulamasına gerek duyulabileceğini belirtirken, Polonya moratoryumun gerekli bir tedbir olmadığını ve Avrupa’da ya da ABD’de kıyı sondajının yasaklanmasının tek sonucunun petrol nakliyesindeki büyük artış ve dolayısıyla çevre için olumsuz etki olacağına dikkat çekti.