İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 TEMMUZ 2010

AB YOLCU HAKLARIYLA İLGİLİ BİR UZLAŞIYA VARMAYA ÇALIŞIYOR

6 Temmuz tarihinde yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) toplantısında hava ve demiryolu yolcularının sahip olduğu haklar ile ilgili düzenlemenin bir benzerinin otobüs yolcuları için de yapılması 86’ya karşı 366 oy ile kararlaştırıldı. Taslak yönetmeliğin temel amacı AB genelinde ortak bir yolcu hakları sistemi oluşturarak erteleme ya da iptal durumlarında yolcunun korunması ile hareket kabiliyeti sınırlı olan yolculara karşı ayrımcılığın önlenmesi olarak belirtiliyor.

Taslakta, yolculuğun ertelenmesi ya da varış noktasına geç kalınması gibi durumlarda bilet ücretinin yüzde 25’i ile yüzde 50’si arasında bir miktarın yolculara geri verilmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra 90 dakikayı geçen gecikme ya da erteleme gibi durumlarda da firmalardan yolculara konaklama imkânı sağlanması isteniyor. Bavulların kaybolması ya da zarar görmesi durumunda yolcu başına 1800 Avro’ya kadar, ölüm durumlarında ise bir sınır olmaksızın bir finansal sorumluluğun firmalara yüklenmesi öngörülüyor.

Üye devletler, bölgesel, yerel ve şehiriçi hizmet veren firmaların da AB düzeyinde ortak bir düzenlemeye tabi tutulmasına karşı çıkıyor, buna karşılık AP, bu konuda bir düzenlemenin gerekli olduğuna inanıyor. Mevcut tasarı, bölgesel hizmet veren firmaları da bu kapsam içine alırken sadece yerel firmaların bu düzenlemeden muaf tutulabileceğini öngörüyor. Devletlerin bu noktadaki temel endişesi küçük operatörlerin artan maliyetler dolayısıyla kapanmayla karşı karşıya kalması.