İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 TEMMUZ 2010

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta gündeme damgasını vuran gelişme Anayasa Mahkemesi’nin anayasa değişikliği paketi ile ilgili kararını açıklaması oldu.

Devamını Oku

ANAYASA MAHKEMESİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİ’YLE İLGİLİ KARARINI AÇIKLADI

Anayasa Mahkemesi, 5982 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”a ilişkin, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili bazı maddelerin kısmen iptalini öngören kararını açıkladı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI NURSULTAN NAZARBAYEV İLE TEMASLARDA BULUNDU VE NİJERYA’DAKİ D–8 ZİRVESİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in 70’inci doğum günü ve Astana’nın kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak için 4–6 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gitti.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE İNGİTERE’YE GİTTİ

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu mevkidaşı William Hague’ın resmi daveti üzerine Londra’ ya gitti ve temaslarda bulundu. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı Hague ile temaslarında ikili ilişkiler, AB üyelik müzakereleri ve İsrail ile yaşanan krizin yanı sıra Orta Doğu barış süreci, Batı Balkanlar ve Kıbrıs konuları ele alındı.

Devamını Oku

İSPANYA DÖNEM BAŞKANLIĞI DEĞERLENDİRİLİYOR

İspanya, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevini 1 Temmuz 2010 itibariyle Belçika’ya devretti.

Devamını Oku

SIRBİSTAN İLE VİZE KALKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan’a Pazar günü başlattığı resmi ziyaretin ikinci gününde, 12 Temmuz’da, Sırbistan ile vize uygulamalarını karşılıklı olarak kaldıracak anlaşma imzalandı.

Devamını Oku

POLONYA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI BELLİ OLDU

Polonya’da 4 Temmuz tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini Jaroslaw Kaczynski’nin yüzde 47,37 oy oranına karşılık, aldığı yüzde 52,63 oy oranı ile Bronislaw Komorowski kazandı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN PARLAMENTOSU PROTESTOLARA RAĞMEN MAAŞLARDA REVİZYON ÖNGÖREN TASARIYI ONAYLADI

Yunanistan, 7 Temmuz 2010 Çarşamba günü AB ve IMF uzmanlarından yapısal ve mali politikalar ile ilgili reformlardaki ilerlemeden dolayı aldığı övgülerden sonra, 8 Temmuz Perşembe günü maaşlarda revizyonu öngören paketi parlamentoda onayladı.

Devamını Oku

ARNAVUTLUK VE KOSOVA REFORMLARI SÜRDÜRMELERİ İÇİN TEŞVİK EDİLİYOR

Avrupa Parlamentosu (AP) 8 Temmuz Perşembe günü, Arnavutluk ve Kosova ile ilgili iki önergeyi kabul etti.

Devamını Oku

OETTINGER, KIYI AÇIKLARINDA SONDAJ İÇİN MORATORYUM TALEP EDİYOR

7 Temmuz Çarşamba günü Strazburg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurul Toplantısı’nda “petrol arama ve çıkarma – risk, sorumluluk ve düzenleme” konusu tartışıldı.

Devamını Oku

AB TARIM PROJELERİNE 30 MİLYON AVRO DESTEK AKTARACAK

1 Temmuz Perşembe günü, Avrupa Komisyonu tarımsal ürünlerin teşviki ve bilgi tedariki konularını kapsayan, içlerinde Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Hollanda ve İspanya’nın da bulunduğu 14 üye ülkenin 19 tarım programının onaylandığını açıkladı.

Devamını Oku

AB TEKSTİL ÜRÜNLERİ ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARMAYA ÇALIŞIYOR

Avrupa Parlamentosu’nun 18 Mayıs 2010 tarihindeki oturumunda tekstil ürünlerinin etiketlenmesi ve isimlendirilmesine ilişkin aldığı karardan sonra artık AB Konseyi’nin de, tekstil ürünlerinin etiketlenmesinde ürünlerin isimlendirilmesine ilişkin yönetmelik teklifinin görüşüleceği ilk oturumda ortak bir pozisyon belirlemesi gerekiyor.

Devamını Oku

AB YOLCU HAKLARIYLA İLGİLİ BİR UZLAŞIYA VARMAYA ÇALIŞIYOR

6 Temmuz tarihinde yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) toplantısında hava ve demiryolu yolcularının sahip olduğu haklar ile ilgili düzenlemenin bir benzerinin otobüs yolcuları için de yapılması 86’ya karşı 366 oy ile kararlaştırıldı.

Devamını Oku

EUROSTAT, AVRO ALANI’NDAKİ MEVSİMSEL İŞSİZLİK RAKAMLARINI AÇIKLADI

AB’nin resmi istatistik kuruluşu olan EUROSTAT 2 Temmuz 2010 tarihinde, Avro Alanı’ndaki mevsimsel işsizlik rakamlarını açıkladı.

Devamını Oku

ULUSLARARASI ALANDA FAALİYET GÖSTEREN KOBİLER DAHA İYİ PERFORMANS SERGİLİYOR

Avrupa Komisyonu, 6 Temmuz tarihinde 2009 yılında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ile ilgili olarak yapılan araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Devamını Oku

MAVİLEŞEN MOZARELLA PEYNİRLERİNİN PAZAR DIŞINDA KALMASI İÇİN ÖNLEM ALINIYOR

Avrupa Komisyonu, Alman Milchwerk Jäger firmasında meydana gelen mozarella peynirlerine bakteri bulaşması skandalını yakından takip ediyor.

Devamını Oku