İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 TEMMUZ 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Temmuz ayının ikinci haftasını da geride bıraktık. Yazın ortasında olsak da Türkiye yoğun bir gündem yaşamaya devam ediyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB BAKANLAR SİYASİ DİYALOG TOPLANTISI 13 TEMMUZ’DA İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye – AB Bakanlar Siyasi Diyalog Toplantısı 13 Temmuz Salı günü, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, AB adına ise AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle’nin katılımıyla İstanbul’da, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB – TÜRKİYE TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER RAPORU KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu üyesi Metin Kazak (Bulgaristan, Liberal Demokrat) tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde hazırlanan “Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkiler” başlıklı rapor, 14 Temmuz’da AP Uluslararası Ticaret Komitesi tarafından 2’ye karşı 23 oyla kabul edildi.

Devamını Oku

PORTEKİZ İLE HUSUSİ VE HİZMET PASAPORTLARINA UYGULANAN VİZELER KALDIRILDI

Portekiz’e 14 Temmuz’da günübirlik bir ziyaret için giden Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, iki ülke arasında hususi ve hizmet pasaportlarına uygulanan vizelerin kaldırılmasına yönelik bir anlaşma imzaladı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL SLOVENYA’YA GİTTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 14- 16 Temmuz tarihleri arasında resmi temaslarda bulunmak üzere Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk’ün davetlisi olarak Slovenya’ya gitti.

Devamını Oku

NATO GENEL SEKRETER YARDIMCISI BİR TÜRK OLDU

Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Hüseyin Dirioz, NATO Genel Sekreter Yardımcısı görevine getirildi.

Devamını Oku

AB’NİN BÖLGESEL POLİTİKALARI BELÇİKA DÖNEM BAŞKANLIĞI’NDA GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Belçika’nın, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı devralması üzerine AB Bölgesel Politikası masaya yatırıldı.

Devamını Oku

AB, YENİLENEBİLİR ENERJİ HEDEFİNE AĞIR ADIMLARLA İLERLİYOR

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat, 13 Temmuz 2010 tarihinde yayımladığı raporda 27 AB üyesinin toplam enerji tüketimindeki yenilenebilir enerji payının 2008 yılı itibariyle yüzde 10,3 olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

27 AB ÜYESİ 2008 YILINDA 696.000 KİŞİYE VATANDAŞLIK VERDİ

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat’ın yaptığı araştırma sonucu yayınladığı rapora göre 2008 yılında 696.000 kişi Avrupa Birliği vatandaşlığına geçti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ÜYE DEVLETLERİN GDO ÜRETİMİNE İLİŞKİN YENİ BİR ÖNERİDE BULUNDU

Avrupa Komisyonu, 13 Temmuz 2010 tarihinde, Türkiye’de de bir süredir gündemi meşgul etmiş olan genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO’lar) üretimi konusunda yeni bir öneride bulundu.

Devamını Oku

AB, HABERLERİNİ PRESSEUROP.EU’DA TOPLUYOR

Avrupa Komisyonu ve uluslararası Fransız dergisi Courrier International önderliğinde Mayıs 2009’da faaliyete geçen Presseurop.eu adlı web sitesi Avrupa Birliği’nin ilk çok dilli web sitesi olma özelliğini taşıyor ve AB ile ilgili makaleleri tek bir platformda topluyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU LİZBON ANTLAŞMASI İÇİN BİR REHBER YAYINLADI

Avrupa Birliği, Lizbon Antlaşması ile birlikte daha demokratik, etkin ve şeffaf bir birlik olma yolunda çeşitli adımlar atıyor.

Devamını Oku