İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 AĞUSTOS-5 EYLÜL 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Ağustos ayı boyunca ara verdiğimiz e-Bültenimizle sizlere tekrar merhaba demenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bültenimizde ilk olarak yaz ayları boyunca ülkemizde ve dünyada yaşanan üzücü sel ve yangın felaketlerinden bahsetmeden geçemeyeceğiz. Rize’de Ağustos ayının sonunda aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelan felaketi nedeniyle 13 vatandaşımız hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı. Dünyada yankı bulan bir başka sel felaketi ise Pakistan’ı vurdu.

Her sene Temmuz ve Ağustos aylarında yağan muson yağmurları nedeniyle Pakistan, son 80 yılın en büyük sel felaketi ile yüz yüze geldi. Pakistan’daki felaket ve insanlık dramı tüm dünyanın dikkatini biraz geç çekmiş olsa da bugüne kadar Avrupa Birliği, özellikle Avrupa Komisyonu aracılığı ile Pakistan’a ilk ve en fazla insani yardım ulaştıran kurum oldu. Bunun yanında bu yaz Rusya, tarihinin en büyük yangın felaketlerinden biri ile karşı karşıya kaldı. Rusya’da son 130 yılın en sıcak yaz mevsimi yaşanırken en az 500 bin hektar alan yangınlardan etkilendi, onlarca kişi hayatını kaybetti.

Bu haftanın gündemine damgasını vuran gelişmelerden biri 1 Eylül 2010 tarihinde Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı görevini bir ay süre ile devralması oldu. Türkiye, Eylül ayı süresince BM’de düzenlenecek olan hayli önemli birçok toplantıya “Dönem Başkanı” sıfatı ile katılacak. 23 Eylül’de Türkiye, BM’nin barışı koruma konusundaki etkinliğinin artırılması yollarının tartışılacağı ilk üst düzeyli önemli toplantıyı düzenleyecek. Bunun yanında, 27 Eylül tarihinde terörizmle mücadele konusunda bir toplantı düzenlenecek. Türkiye’nin dönem başkanlığı süresince gündemde olacak olan konular arasında özellikle Orta Doğu meselesi, Mavi Marmara olayı, İran’a ve Sudan’a yönelik yaptırımlar konularında Türkiye’nin nasıl bir tutum alacağı merakla bekleniyor. Bunun yanında yaşanan bir diğer gelişme ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama’nın Amerikan askerlerinin Irak’tan çekileceği kararını açıklaması oldu. Başkan Obama, 90 bin kadar ABD askerinin Irak’tan çekileceğini, bundan sonra Iraklıların kendi güvenliklerini kendilerinin sağlamasına yönelik eğitimlere yardımcı olacaklarını belirtti. Irak savaşı boyunca 4.400 Amerikan askeri hayatını kaybetmiş ve 32 bin asker de yaralanmıştı.

Bu hafta, bültenimizde de detayını bulabileceğiniz, Avrupa Birliği içerisinde gündeme oturan başlıca konu ise Fransa’daki Roman kökenli vatandaşların sınırdışı edilmesi kararının Fransa ve AB içindeki yankıları oldu. Fransa, Ağustos ayı ortasında ülkedeki 700 kadar Roma kökenli göçmenin sınırdışı edilmesi yönünde karar almıştı. Fransız yetkililer, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de desteklediği bu kararın, her ne kadar hırsızlık, saldırganlık, kamu güvenliğini tehlikeye sokma gibi suçları işleyenlere karşı alındığını dile getirse de karara karşı AB içinde, başta Avrupa Komisyonu tarafından olmak üzere tepkiler her geçen gün artmakta. Geçtiğimiz hafta Fransa’da da birçok vatandaş karara karşı eylem ve protesto yürüyüşü yaptı. Bu hafta gündeme gelen, Fransa ile ilgili bir diğer haber ise Fransa Mültecileri ve Vatansızları Koruma Ofisi’nin (OPFRA), Türkiye’yi güvenli ülkeler listesinden çıkarması oldu.

Bu hafta ayrıca, Avrupa Parlamentosu Hukuk Komitesi’nde gerçekleştirilmesi öngörülen “Doğrudan Ticaret Tüzüğü” görüşmelerinin ertelenmesi KKTC’yi ve Kıbrıslı Türkleri yakından ilgilendiren üzücü bir gelişme oldu. Bu erteleme kararı ile Avrupa Birliği’nin KKTC’ye ve Kıbrıslı Türklere tartışmalı politikasında bir açılım yaşanması engellendi.

Son olarak bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir nokta ise bilindiği üzere Türkiye’nin iç politikada tamamen 12 Eylül’de gerçekleşecek olan Anayasa Referandumu’na odaklanmış olması. Referanduma sadece bir hafta kala birçok siyasi parti, kişi ve kurumun söylemlerini daha da sertleştirmesinin maalesef ülkedeki siyasi kutuplaşmayı bir hayli artırdığını düşünmekteyiz. Bu koşullarda, bundan sonra iç siyasetin ne şekilde yol alacağının ancak referandum sonucunun ardından zamanla görülebileceğine inanmaktayız.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.