İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 AĞUSTOS-5 EYLÜL 2010

ALMAN MERKEZ BANKASI THILO SARRAZİN’İN GÖREVİNE SON VERMEK İSTİYOR

Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Yönetim Kurulu, oybirliği ile Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin’in görevinden alınmasına karar verdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından da desteklenen bu kararda son sözü Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff söyleyecek. Alman yasalarına göre Bundesbank Yönetim Kurulu üyeleri sadece cumhurbaşkanı tarafından atanıp, görevden alınabiliyor.

Bilindiği üzere Thilo Sarrazin Almanya’daki Müslüman göçmenler ve Yahudilerle ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle tepki çekmişti. Sarrazin Ağustos ayı sonunda piyasaya çıkan kitabında Müslüman göçmenlerin sayısının yüksek doğum oranları neticesinde yakında yerli Almanların sayısını geçeceğini, göçmenlerin okullarda yeterince başarılı olmaması nedeniyle Almanya’nın giderek daha az akıllı hale geldiğini belirtmişti. Kitapta Müslümanların Alman toplumuna entegre olmakla ilgilenmedikleri, vergi vermek yerine kaçak olarak çalışmayı tercih ettikleri ima ediliyor. Kitapta yer alan ifadelerin yanında Sarrazin’in Welt am Sonntag gazetesindeki röportajında tüm Musevilerin ve Baskların kendilerini diğer kişilerden ayırt eden genlere sahip olduklarını söylemesi tepkiyle karşılandı. 

Konuyla ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel Sarrazin’in sözlerini kabul edilemez olarak değerlendirerek Sarrazin’in Bundesbank Yönetim Kurulu’nda görevine devam etmemesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.