İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 AĞUSTOS-5 EYLÜL 2010

MUSON YAĞMURLARI PAKİSTAN’DA SEL FELAKETİNE YOL AÇTI

Her yıl Temmuz ayının ortasından Ağustos ayının sonuna kadar devam eden muson yağmurları, bu yıl Pakistan’ın Afganya, Sind, Pencap ve Belucistan eyaletlerinde 80 yılın en büyük sel felaketine sebep oldu. Şu ana kadar yaklaşık 1.600 kişinin ölümüyle ve Birleşmiş Milletler’in tahminine göre 20 milyon insanın yaralanması ve evsiz kalmasıyla sonuçlanan sel felaketi, tüm dünyadan Pakistan’a insani yardımların ulaşması için çeşitli ülke, kurum ve kişilerin harekete geçmesine sebep oldu.

Yardım gönderenler listesinin başında yer alan Avrupa Birliği’nin gerek Avrupa Komisyonu, gerekse üye devletler bazında Pakistan’a maddi destekte bulunduğu bildirildi. Avrupa Komisyonu, 31 Temmuz’da göndermiş olduğu 30 milyon Avro’ya 11 Ağustos’ta 10 milyon ve 18 Ağustos’ta 30 milyon Avro ekleyerek toplamda 70 milyon Avro’luk bir yardımda bulundu. Özellikle Fransa Cumhurbaşkanı, Nicolas Sarkozy ve uluslararası yardım kuruluşu Oxfam tarafından yeterli kaynak göndermemekle eleştirilen Avrupa Komisyonu, Pakistan’a yardım gönderen ilk ve en cömert kurum olduğunun altını çizdi.

Yirmi yedi üye ülkeden on beşi Pakistan’a maddi olarak yardım ederken, Avrupa Komisyonu’na eleştiri yönelten Fransa’nın yardımlara sadece lojistik destek sağlayarak yardım listesinde bulunmaması dikkat çekici. İngiltere, 18 milyon Avro ile Pakistan’a yardım eden AB ülkeleri arasında liste başında yer alırken İngiltere’yi Danimarka, İsveç ve Almanya takip ediyor.

Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardımlardan Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva Pakistan ziyaretinden sonra ülkenin kuzey bölgesindeki kadın, çocuk ve Afgan mültecilerin iki felaket birden yaşadığının altını çizdi. Georgieva, kuzeydeki yaklaşık 800 bin insana güvenlik endişelerinden dolayı ulaşılamadığını belirtip, Pakistan’da şu anda acil yardıma ihtiyaç duyan 8 milyon insandan yalnızca 2 milyonuna yardımların ulaştığına dikkat çekti. Diğer yandan Georgieva, 1 Eylül’de yaptığı açıklamada Komisyon ve üye ülkelerin ortak çalışması sonucunda Pakistan’a gönderilecek ilk yardım paketinin havayoluyla gönderilmek üzere şu anda yolda olduğunu sözlerine ekledi.