İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 AĞUSTOS-5 EYLÜL 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Ağustos ayı boyunca ara verdiğimiz e-Bültenimizle sizlere tekrar merhaba demenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Devamını Oku

FRANSA’NIN ROMAN KÖKENLİ VATANDAŞLARI HEDEF ALAN SINIRDIŞI KARARI AB’DE TARTIŞILIYOR

31 Ağustos 2010 tarihinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu yetkililerinin yanısıra Fransa ve Romanya’dan bakanların katılımıyla, Roman kökenli vatandaşların sınırdışı edilmesini ele alan bir toplantı düzenlendi.

Devamını Oku

FRANSA, TÜRKİYE’Yİ YENİDEN KARA LİSTEYE ALDI

Fransa Mültecileri ve Vatansızları Koruma Ofisi (Office Française de Protection Des Refugiés Apatrides - OPFRA), Türkiye’yi güvenli ülkeler listesinden çıkardı.

Devamını Oku

2 EYLÜL’DE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ÖNGÖRÜLEN DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ GÖRÜŞMELERİ ERTELENDİ

Kıbrıslı Türkleri yakından ilgilendiren ve 2 Eylül 2010 tarihinde Avrupa Parlamentosu Hukuk Komitesi’nde gerçekleştirilmesi öngörülen “Doğrudan Ticaret Tüzüğü” görüşmeleri ertelendi.

Devamını Oku

CATHERINE ASHTON ORTADOĞU KONUSUNDA DOĞRUDAN GÖRÜŞMELERİN BAŞLATILMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Catherine Ashton, 2 Eylül 2010 tarihinde Ortadoğu konusunda doğrudan görüşmelerin başlatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, görüşmelerde elde edilecek sonucun yalnızca taraflar için değil bölgenin tamamı ve diğer bölgeler için de son derece önemli olacağını vurguladı.

Devamını Oku

RİA OOMEN-RUİJTEN TÜM TÜRK VATANDAŞLARINI REFERANDUMA KATILMAYA ÇAĞIRDI

Avrupa Parlamentosu`nun Hollandalı Hristiyan Demokrat üyesi, aynı zamanda Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Türkiye`de 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilecek referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliğinin Türkiye’nin daha fazla demokratikleşmesi ve modernleşmesi için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Devamını Oku

ALMAN MERKEZ BANKASI THILO SARRAZİN’İN GÖREVİNE SON VERMEK İSTİYOR

Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Yönetim Kurulu, oybirliği ile Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin’in görevinden alınmasına karar verdi.

Devamını Oku

MUSON YAĞMURLARI PAKİSTAN’DA SEL FELAKETİNE YOL AÇTI

Her yıl Temmuz ayının ortasından Ağustos ayının sonuna kadar devam eden muson yağmurları, bu yıl Pakistan’ın Afganya, Sind, Pencap ve Belucistan eyaletlerinde 80 yılın en büyük sel felaketine sebep oldu.

Devamını Oku

ABAD KARARLARININ ALMANYA İÇİN BAĞLAYICI OLDUĞU ALMAN ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN VERİLEN KARARLA BİR KEZ DAHA VURGULANDI

Alman Anayasa Mahkemesi verdiği "2 BvR 2661/06" dosya numaralı kararla, Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) kararlarının Almanya için bağlayıcı olduğunu vurguladı.

Devamını Oku

KOMİSYON POLONYA VE RUSYA ARASINDAKİ DOĞALGAZ ANLAŞMASIYLA İLGİLİ ÇEKİNCELERİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 31 Ağustos 2010 tarihinde Polonya ile Rusya arasında Rusya’dan gelen doğalgaz miktarının artırılmasına yönelik hazırlanan anlaşma taslağına dair çekincelerini açıkladı.

Devamını Oku

AB’DE 75 WATT’LIK AMPULLER YASAKLANDI

1 Eylül 2010 itibariyle Avrupa Birliği’nde 75 watt’lık akkor ampullerin üretimi ve ithalatı yasaklandı.

Devamını Oku

AB KONSEYİ, EUROSTAT’IN YETKİLERİNİ ARTIRIYOR

AB Maliye Bakanları’nın Haziran ayındaki toplantısının ardından AB Konseyi, üye ülkelerin istatistiksel verilerinin kontrolü ve denetimi amacıyla AB İstatistik kurumu Eurostat’ın yetkilerinin artırılmasına ilişkin yeni bir tüzüğü 26 Temmuz 2010 tarihinde kabul etti.

Devamını Oku

AB’NİN 2010’UN İKİNCİ ÇEYREĞİNDEKİ BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 2 Eylül 2010 tarihinde açıklanan verilere göre, 2010’un ikinci çeyreğinde, Avrupa Birliği bir önceki çeyreğe kıyasla, yüzde 1 büyüme kaydetti.

Devamını Oku

AVRUPA BANKA DENETİMCİLERİ KOMİTESİ STRES TESTİ YÖNLENDİRİCİ İLKELERİNİ YAYIMLADI

26 Ağustos 2010 tarihinde Avrupa Banka Denetimcileri Komitesi (CEBS) bankaların krizlere karşı kendi dirençlerini ölçebilmelerine olanak sağlayacak stres testi yönlendirici ilkelerini yayımladı.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ, AVRUPA BİRLİĞİ’NİN YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNE UYGULADIĞI İTHALAT VERGİLERİNE İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 16 Ağustos 2010 tarihinde yayımladığı raporda, Avrupa Birliği’nin ithal ettiği bazı yüksek teknolojili ürünlere yüksek vergiler uygulanmasını eleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA-AKDENİZ BANKASI’NIN KURULMASI İÇİN BİR TAVSİYE RAPORU HAZIRLANDI

Avrupa Birliği’nin İsrail, Türkiye ve Arap ülkelerini de kapsayan Akdeniz’deki komşularında ekonomik büyümeyi canlandırmak ve birliğin Güney Akdeniz’e ekonomik erişimini kolaylaştırmak için önerilen Avrupa-Akdeniz Bankası fikri 2002’de üye ülkelerce reddedilip, onun yerine Güney Akdeniz bölgesine fon kolaylığı sağlanması kararlaştırılmıştı.

Devamını Oku