İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-15 EYLÜL 2010

KEMAL KILIÇDAROĞLU REFERANDUM SONRASI BRÜKSEL’İ ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 15 Eylül 2010 tarihinde Brüksel’e giderek temaslarda bulundu. CHP’nin yeni Genel Başkanı olarak kendisini tanıtmak ve partisinin Avrupa Birliği’ne ve Türkiye’nin adaylık sürecine olan bakışını daha iyi anlatmak için Brüksel’e geldiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, ilk olarak Brüksel’deki Türk temsilciler ile görüştü. İlk temaslarını Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilciliği’nde gerçekleştirdikten sonra ilk olarak İktisadi Kalkınma Vakfı’nın, sonrasında ise TÜSİAD’ın Brüksel daimi temsilciliklerine ziyaretlerde bulundu. İKV Brüksel Daimi Temsilcisi Haluk Nuray ve TOBB Brüksel Temsilcisi Bülent Bilgiç görüşmede hazır bulundular ve Kılıçdaroğlu’na izlenimlerini aktardılar.

Görüşmede, referandumun hemen ardından Kılıçdaroğlu’nun böyle bir ziyarette bulunmasının çok anlamlı bir gösterge olduğunun altı çizildi. Ülke içi siyasette sorunlar yaşadıkları bir dönemde dahi AB konusunu geri plana atmamasıyla takdir toplayan Kılıçdaroğlu’na sürecin ana muhalefet partisi tarafından desteklenmesinin önemi detaylı olarak aktarıldı. CHP’nin kısa vadeli kaygıların ötesinde reform sürecine tam destek vermesi gerektiğine sıklıkla vurgu yapılırken, adaylık süreci ile ilgili orta ve uzun vadeli beklentiler de dile getirildi.

Kemal Kılıçdaroğlu 16 Eylül 2010 tarihinde ise Avrupa Politikalar Merkezi (European Policy Center – EPC) tarafından düzenlenen “CHP: Avrupa’da Türkiye için Sosyal Demokrat Bakış Açısı” başlıklı yuvarlak masa toplantısında konuştu. Kendisine Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti üyesi Richard Howitt eşlik etti. Howitt, Dış İlişkiler Komitesi’ndeki Türkiye Gölge Raportörlüğü görevini de halen sürdürüyor. Brüksel’de çeşitli temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu Berlin’e geçerek Alman Sosyal Demokrat Partisi ve Alman Hükümeti üyeleri ile de görüşecek.