İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-15 EYLÜL 2010

FRANSA’DA PEÇE YASAĞI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Fransa’da kamuya açık yerlerde yüzü örten giysi giyilmesini yasaklayan yasa tasarısı Senato Genel Kurulunda 246 evet, 1 hayır oyuyla kabul edildi. Fransa, yasanın uygulamaya geçmesiyle sokakta kadınların “burka” ve “nikab” giymesini yasaklayan ilk ülke olacak.

Yasa, cinsiyet eşitliği, kadın onuru ve güvenliği ve Fransız laik değerlerinin ve yaşam tarzının korunmasını amaçlıyor. Kamuya açık yerlerde peçeli çarşaf giyenlere 150 Avro, giyilmesi için baskı yapanlara ise bir yıla kadar hapis cezası ile 30 bin Avro’ya varan para cezası öngörüyor. Eğer baskı yapılan kişi 18 yaşın altındaysa bu ceza iki misli olarak uygulanabilecek. Sağlığa dayalı nedenlerle, eskrim gibi spor yapanların maske takması zorunluluğu ve festival, maskeli balo ile karnaval gibi etkinliklerde yüzü kapatan giysiler ise yasak kapsamının dışında tutuluyor.

Yasanın bir ay içinde Anayasa Mahkemesinin onayından geçmesi ve altı aylık kamuyu bilinçlendirme kampanyasından sonra 2011 baharında uygulanmaya başlanması planlanıyor. Fransa Adalet Bakanı Michele Alliot-Marie oylamadan önce yaptığı konuşmada tüm yüzü kapatan peçenin toplulukta kişinin kimliğini gizlediği ve toplumun değerlerinin benimsenmesine dayalı olan Fransız entegrasyon politikasıyla ters düştüğü açıklamalarında bulundu. Fransa’da yaklaşık 2 bin kadın yüzü kapatan kıyafetler giyiyor.