İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-15 EYLÜL 2010

DİMİTRİS DRUÇAS GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Yunanistan başbakanı Yorgo Papandreu kabinesinde değişiklik yaparak, vekili olarak görev yapan Dimitris Druças’ı Dışişleri Bakanlığı görevine atadı. Druças, T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla olan iyi diyaloglarıyla da biliniyor.

Dışişleri Bakanlığı görevine gelen Dimitris Druças, ilk yurtdışı ziyaretini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yaptı. Burada, GKRY lideri Dimitris Hristofyas ve Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu İkinci Hristostomos’la görüşerek, Kıbrıs sorunu ile ilgili görüşlerini beyan etti. Druças, Yunan hükümetinin Hristofyas’a sorunun çözümü ile ilgili çabalarına desteğinin tam olduğunu ve Türkiye’nin Kıbrıs sorunu karşısında adım atması gerektiğini vurguladı. Sert bir dille “Türkiye’yi işgal ordularını Kıbrıs’dan çekmeye çağırıyorum” diyen Druças, ayrıca, Türkiye’nin yaptığının bir istila ve işgal olduğunu kastederek “Bunu unutmuyoruz. Bunu vurguluyoruz” diye ekledi.

Görüşlerinde bunlarla da yetinmeyen Druças, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Maraş bölgesini Rumlar’a vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Hristofyas’a ait olan bu önerinin ciddi bir şekilde dikkate alınmasını isteyen Druças, müzakere sürecinin önünün ancak bu şekilde açılabileceğini belirtti. Druças, Kıbrıs sorununun çözülerek artık Avrupa’daki son duvarın da yıkılmasını çok istediğini ve Yunanistan hükümeti olarak bunun için her türlü çabayı harcayacaklarını ifade etti.