İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-15 EYLÜL 2010

AVRUPA KOMİSYONU MAKEDONYA İSİM ANLAŞMAZLIĞINDA KARARA VARILMASINI İSTEDİ

9 Eylül’de Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ile görüşen Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso Yunanistan ve Makedonya arasında 19 yıldır süregelen isim anlaşmazlığı sorununda artık son karara varılması gerektiğini dile getirdi.

İsim anlaşmazlığında Yunanistan, “Makedonya” isminin bölgenin tanımlanmasında kullanılmasını kabul edip, Üsküp yönetimi tarafından “Makedonya Cumhuriyeti” şeklinde ülke ismi olarak kullanılmasına karşı çıkıyor. Haziran ayında Yunan basınında çıkan haberlere göre Atina hükümeti Makedonya’nın resmi ismine ülkenin en büyük nehrinin adı olan “Vardar” sözcüğünün eklenmesi durumunu ise kabul ediyor.

Yakın zamanda bir çözüm beklenmeyen sorun kapsamında, Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Yunanistan’ın yaklaşımının gerçekçi bulunamayacağını belirterek Yunanistan’ı Balkanlar’ın bütünleşme sürecine destekte bulunmaya çağırdı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, tarafların çözüme istekli olduklarını ve son bir gayret daha göstermeleri gerektiğini söyledi. Yunanistan’ın veto hakkını eleştiren Barroso, “Komisyon’un, Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupalı yüksek ideallere bağlı olduğunu ve AB Konseyi’nin talebi üzerine katılım müzakerelerine en kısa sürede başlamayı dört gözle beklediklerini” belirtti.