İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-15 EYLÜL 2010

KIBRIS’TA TARAFLAR ARASINDAKİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Kıbrıs’ta 8 ve 10 Eylül tarihlerinde Türk ve Rum tarafları arasında çözüme yönelik görüşmeler gerçekleştirildi. İlk görüşmenin 7 Eylül’de gerçekleştirilmesi öngörülüyordu fakat GKRY Lideri Hristofyas’ın 6 Eylül tarihindeki Atina ziyareti ve Rum tarafının Türk tarafının önerilerini değerlendirmek için bir gün daha istemesi sebebiyle görüşmenin bir gün sonrasına alındığı belirtildi. Tarafların önerileri ve özet tezleri görüşmelerden önce birbirlerine sunulmuştu.

Görüşmeler sırasında incelenecek önerilerin önceden Rum basınına sızması büyük tepki topladı ve medyada geniş bir şekilde yer aldı.

Tam günlük görüşmelerin ikisinde de “mülkiyet” konusu masaya yatırıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ilk günkü görüşmeleri “güzel bir görüşme oldu diyebilirim” şeklinde özetledi ve toplantıda mülkiyetle ilgili görüşlerin tartışıldığını belirterek bu konuyla ilgili olarak da “Takdir edersiniz ki bu kadar önemli bir konu bir günde konuşulup halledilmez” ifadesini kullandı.

Mülkiyet başlığı müzakerelerdeki en zor başlıklardan birini oluşturuyor. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da 10 Eylül tarihindeki görüşmelerden sonra müzakerelere bu başlıkla başlanmasının bir hata olduğu konusundaki görüşlere ilişkin “Elbette mülkiyet de 6 başlıktan bir tanesidir. Benden önceki görüşmeciler bu başlıkları tespit etmiştir ve geçmiş görüşmeci de mülkiyet konusunu bir veya iki defa muhatabı olan Sayın Hristofyas’la görüşmüştür” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer da BM’nin gelinen aşamadan ve süreçten memnun olduğunu belirtti.

Geçen hafta Kıbrıs’la ilgili gerçekleşen bir diğer önemli gelişme de KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun AB Konseyi Dönem Başkanı Belçika’nın Dışişleri Bakanı Vanackere ile temaslarda bulunmak üzere Brüksel’i ziyaret etmesiydi. Cumhurbaşkanı’nın Vanackere ve AB yetkilileriyle Doğrudan Ticaret Tüzüğü’yle ilgili temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e gittiği belirtildi. 30 Ağustos - 5 Eylül tarihli e-bültenimizde de belirttiğimiz üzere Kıbrıslı Türkleri yakından ilgilendiren ve 2 Eylül 2010 tarihinde Avrupa Parlamentosu Hukuk Komitesi’nde gerçekleştirilmesi öngörülen “Doğrudan Ticaret Tüzüğü” görüşmeleri ertelenmiş ve bu ertelenme kararı KKTC tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. İlgili görüşmenin 20 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.